Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Dziewięćdziesiąt procent nastolatków ma próchnicę [FILM]

Data publikacji: 27 stycznia 2019 r. 12:56
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:48
Dziewięćdziesiąt procent nastolatków ma próchnicę
 

Siedmiu na 10 Polaków ma próchnicę. Wśród nastolatków odsetek ten jest znacznie większy i sięga 90 proc. Sprzyjają temu takie błędy, jak bogata w cukier dieta, podjadanie między posiłkami, niewystarczająca higiena oraz rzadkie wizyty kontrolne u stomatologa. Tymczasem, jak podkreślają eksperci, nieleczone zęby mają wpływ na cały organizm, mogą doprowadzić do cukrzycy, a nawet chorób sercowych czy nowotworowych. Szybko rozpoznaną próchnicę można jednak łatwo wyleczyć.

– Najczęstszym stomatologicznym problemem Polaków jest próchnica zębów. Ponad 70 proc. osób w Polsce ma próchnicę, a wśród dzieci już naprawdę bardzo duży odsetek ich choruje. Mimo że świadomość społeczeństwa jest coraz większa, nadal nie potrafimy dobrze dbać o higienę zębów – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Joanna Witwicka, lekarz stomatolog z Kliniki Den-Med.

Z danych Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej wynika, że nawet 85 proc. 6-latków ma popsute zęby. Z kolei szacunki resortu zdrowia wskazują, że co drugi trzylatek ma próchnicę, a ponad 90 proc. 18-latków ma ubytki w kilku zębach.

– Polacy, mimo coraz większej świadomości własnego zdrowia, nie do końca jeszcze potrafią prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Często zapominamy, że ząb ma 5 powierzchni, a nie tylko 3, które myjemy. Samo szczotkowanie nie wystarcza, trzeba też czyścić przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną. Bardzo dużo ludzi albo nie umie jej używać, albo niechętnie po nią sięga. Wszelkiego rodzaju płukanki do jamy ustnej także wspomagają higienę – wskazuje Joanna Witwicka.

Choć większość Polaków wie, jak zapobiegać próchnicy – ograniczyć spożycie cukru, kilka razy dziennie szczotkować zęby, nitkować czy płukać i regularnie odwiedzać dentystę, gorzej jest z praktyką. Dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że tylko 10 proc. Polaków myje zęby częściej niż dwa razy dziennie, a co piąty mieszkaniec dużych miast nie zmienia szczoteczki zgodnie z zaleceniami.

Jak podkreśla stomatolog, próchnica to nie tylko czarne dziurki w zębach, zaniepokoić mogą też inne objawy.

– Kiedy pojawia się nadwrażliwość zębów, ból, to wiadomo, że coś niedobrego się dzieje i może być późno na to, żeby uratować ząb. Trzeba będzie go np. leczyć kanałowo. Powinniśmy zwrócić uwagę na nieprzyjemny zapach z ust. Najczęściej jego przyczyną są złogi kamienia nazębnego – wymienia stomatolog.

Problemem jest nie tylko nieprawidłowa higiena jamy ustnej, lecz także dieta bogata w cukier. Jeszcze na początku XX wieku ludzie spożywali 5 kg cukru na osobę w ciągu roku. Wraz z bogaceniem się społeczeństw konsumpcja stale rośnie i dziś wynosi 45 kg rocznie na osobę. Próchnicy mogłyby też zapobiec częstsze wizyty u stomatologa, ale średnio chodzimy tam co 15 miesięcy, zazwyczaj kiedy już pojawia się ból lub krwawienie z dziąseł

– Przegląd jamy ustnej u dorosłych powinno się wykonywać raz na pół roku, natomiast u dzieci i młodzieży zalecane jest częstsze pokazywanie się na wizytach u stomatologa, przynajmniej co 4 miesiące. Młode zęby są inaczej zbudowane. Jeżeli próchnica się rozwija, to dzieje się to bardzo szybko. Podczas przeglądu stomatolog bada jamę ustną, a także sprawdza stan zębów. Czasami nie widać próchnicy, a problem jest – podkreśla Joanna Witwicka.

Źródło: Newseria.pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Julia
2019-02-04 19:17:14
W dużej mierze rodzice ponoszą za to winę. Moje maluchy nie znają smaku coli, w domu kupuje się tylko cisowiankę lub wyciska soki ze świeżych owoców i warzyw. Ani śladu próchnicy, chyba jako jedyne w klasie.
dobre sobie
2019-01-28 12:07:12
ceny u stomatologów wysokie a jakość usług przeciętna (albo gorzej) a jeśli ktoś korzysta z NFZ to materiały użyte - dzięki NFZ - to amalgamat jak w latach '70 czyli 'średniowiecze'!
S.anie
2019-01-28 00:15:18
w banie. Stomatologia to sport dla bogatych. Ludzie mają wraki zamiast zębów, bo mają do wyboru: albo zęby albo życie. Za moich czasów, w szkole był ktoś taki jak higienistka, a teraz macie DEMOkrację. To się bawcie.
obserwator z Poznania
2019-01-27 15:07:29
Rola babci i dzidków w życiu dzieci jest rakotwórcza. Babcie swoimi metodami żywienia wnuków doprowadzają w dalszym etapie zycia do raka u tych wnuków z ktorymi miały styczność często. Takie sa badania amarykańskich lekarzy i to sie potwierdza. Mój 12 letni syn nie ma zadnej dziury a jak idzie do kontroli do dentysty to lekarz z zachwytem potrzy na jego piękne i białe uzebienie. Poza tym na co ida pieniądze na 500 plus?? Na pewno nie na dobre szczoteczki i pasty do zębów , ale na kredyty na auta i nowe komórki i sprzet audio -video a potem dzieci chodza szczerbate , bez zębów . Wstyd Szczecin!!!!
próchnica musi być.
2019-01-27 13:41:48
Babcie wciskają wnukom słodycze to próchnica musi być.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA