Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Europa przestawia się na wodór. ZUT w tym pomoże

Data publikacji: 09 stycznia 2023 r. 17:55
Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia 2023 r. 23:16
Europa przestawia się na wodór. ZUT w tym pomoże
Mariusz Grab i prof. Jacek Wróbel nie mają wątpliwości: trzeba stawiać na nowe technologie. Fot. Dariusz Gorajski  

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie otwiera Akademią Wodorową. Ta inicjatywa to coś więcej niż projekt edukacyjny, bo przestawienie się na wodór jest jednym z najważniejszym przełomów, jaki czeka w najbliższych dekadach Polskę i Europę. Szczecińska uczelnia chce w tym procesie uczestniczyć. 

- Wodór ma być paliwem przyszłości. Ma przyczynić się do dekarbonizacji naszego środowiska. Sprawy ekologiczne są niezwykle istotne nie tylko dla województwa, ale dla kraju i dla świata - tłumaczył prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT, podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami. - Wiemy, co się dzieje, wiemy, jakie zmiany klimatyczne następują.

Akademia Wodorowa ZUT to, jak informuje uczelnia, druga taka inicjatywa w Polsce. Będzie funkcjonowała jako element Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. Dlatego, aby Akademia mogła ruszyć, prof. Wróbel podpisał list intencyjny w tej sprawie z prezesem Grupy Azoty Police, Mariuszem Grabem. 

- Niedawno powołaliśmy Dolinę Wodorową. Zwiększamy potencjał wodorowy poprzez uruchomienie fabryki Polimery Police - mówił prezes Grab. - Będziemy potrzebowali wykwalifikowanej kadry, które będą rozumiały filozofię i trend, w którym wszyscy idziemy. Mamy kolejne odkrycia, kolejne rozwiązania, kolejne nowe technologie - z drugiej strony jest potężne zapotrzebowanie ze strony przemysłu na rozwiązania oparte na wodorze. 

Do Akademii Wodorowej ZUT, która ruszy w marcu, mogą się zgłaszać studenci z całego województwa zachodniopomorskiego. We wniosku aplikacyjnym muszą przedstawić pomysł na innowacyjne wykorzystanie wodoru. Najlepsi studenci będą mogli liczyć na płatne staże w grupie Azoty oraz na zatrudnienie. ©℗

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 10.01.2023 r.

Alan Sasinowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Węgiel do lamusa
2023-01-11 10:00:01
Dziecko, po pierwsze jesteś formą życia opartą na węglu, po drugie ditlenek siarki jest gazem ktory ochładza klimat więc sam rozumiesz że gdyby przyjąć koncepcję ocieplania klimatu to jako ludzkość powinniśmy cieszyć się z tego, po trzecie zmyślasz z tym ostrym zapachem siarki. Ty nie wiesz jak pachnie siarka czy jej tlenki a siarkę z paliw generalnie się usuwa w instalacjach odsiarczania czy to paliw czy siarki. Kiedyś w Polsce siarkę wydobywano a dziś pozyskuje z instalacji odsiarczania.
Węgiel do lamusa
2023-01-10 23:04:09
Jeśli dla kogoś miasta całego w smogu, z wyczuwalnym ostrym siarkowym zapachem powietrza, gryzącego spojówki jest ok to gratuluje masochizmu. Czas węgla i związanych z tym pyłów dawno minął w krajach cywilizowanych. Pora najwyższa u nas skończyć z tym przeżytkiem zatruwającym zdrowie i skradającym życie Polaków.
Do Mój Boże,
2023-01-10 15:48:03
Rektor jest zaradny życiowo i kieruje się tzw mądrością etapu - tacy zaradni życiowo robią frukty dobrze odczytując skąd wieje wiatr historii. Wodór będzie świetną okazją do wyciagania forsy podatnikowi w pogoni za króliczkiem którego oczywiście niktenie zamierza złapać bo wszyscy wiedzą że to nie ma żadnego sensu, po pierwsze karty już zostały rozdane gdy bogate państwa zachodnie narobiły całą masę patentów na technologiach wodorowych a po drugie ZUT nie ma w tym obszarze żadnego dorobku.
@@Mój Boże
2023-01-10 15:41:50
Pocieszny jesteś... Akurat najmniej Polaków umiera na choroby ukladu oddechowego na Górnym Śląsku czyli teoretycznie tam gdzie powietrze jest najbrudniejsze... Za to największa umieralność jest na Warmii i Mazurach czyli tam gdzie powietrze jest najczystsze. Ty widzisz to co widzisz a ja widzę że powodem tak wysokiej śmiertelności Polaków jest żałosna opieka zdrowotna bo kolejne rządy w Warszawie okradają Polaków i odmawiają im prawa do życia w Polsce... A ty jesteś ich sympatykiem.
FIGO
2023-01-10 07:28:44
Jak się Wam uda to O.K. ! Jak tylko " przewalicie " kasę , to powinniście trafić do kopalni na przodek do fedrowania w tradycji ojców naszych !
@Mój Boże
2023-01-10 07:23:03
Nie zubożenia Polski a jej oczyszczenia z syfu, który wisi w powietrzu. Dziwnym trafem z 50 miast europejskich, 46 to te w Polsce, a ostatnio Poznań był kilkukrotnie miastem o najgorszym powietrzu do życia na świecie! Do tego Kraków, miasta Śląska, Wrocław i Warszawa w czołówce smogu. Węgiel był dobry w XIX w. Teraz średnia życia przez powszechny smog w Polsce jest jak w krajach afrykańskich. Do krajów cywilizowanych nam daleko przez toksyczne powietrze w miastach wywołujące raka.
Mój Boże,
2023-01-10 00:02:34
jak nawet rektor wieszczy koniec świata, bo wie co się dzieje i jakie zmiany klimatyczne następują i tak bardzo przebiera nóżkami dla dekarbonizacji (zubożenia) Polski, to ja się zastanawiam jakie obowiązki ma elita wobec narodu? Czy ma bezrefleksyjnie gonić za grantowym jurgieltem, czy dbać o rozwój kraju? Czy ten rozwój ma opierać o piaski globalnego przekazu dla idiotów czy czerpać ze sprawdzonych wzorców wspólnoty węgla i stali? Duże rozczarowanie panie rektorze niegdyś technicznej uczelni.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA