Jeszcze w 2020 roku w polskich szkołach uczyło się kilka tysięcy cudzoziemców. W wyniku wojny w Ukrainie liczba ta drastycznie wzrosła i z pewnością jeszcze się zwiększy. Wielokulturowość w polskich szkołach stanie się zjawiskiem codziennym. Jaki wpływ może ona mieć na szczecińską oświatę? O tym dyskutowano podczas Pierwszego Forum Integracji Wielokulturowej w Szczecinie.
Wydarzenie otwarte dla nauczycieli, pedagogów, psychologów, specjalistów poświęcone integracji wielokulturowej zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 63 przy ul. Grodzkiej.
Częścią spotkania była otwarta debata i wystąpienia zaproszonych gości. Mówiono m.in. o regulacjach prawnych organizacji kształcenia dla dzieci uchodźców i migrantów oraz o tym, jak komunikować się z dziećmi ze środowisk migranckich - o pierwszej pomocy w aspekcie językowym i dydaktycznym. Ważnym elementem spotkania były warsztaty dla nauczycieli oraz dla dyrektorów szkół i przedszkoli, podczas których dzielono się doświadczeniami.
Forum Integracji Wielokulturowej zorganizował Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie.
- Celem przedsięwzięcia było dzielenie się dobrymi praktykami w obszarze budowania postawy otwartości i akceptacji służącej wzbogacającej integracji wielokulturowej, z jaką obecnie przyszło nam się zmierzyć - informuje Kinga Maciaszczyk, dyrektor ODN.
(K)
fot. Ryszard Pakieser