W związku z 80. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, która przypada na piątek, Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie przygotował 13 etiud filmowych "Świat zgładzony w Katyniu". Przybliży w nich sylwetki ofiar, których rodziny związały się po wojnie z naszym regionem.
Ludwik Berski, Józef Kominek, Antoni Gmerek, Mieczysław Kwilecki, Gracjan Łapczyński, Stanisław Sikora, Ignacy Stankiewicz, Leon Tombak, Władysław Wierzbicki, Piotr Woropay-Hordziejewicz, Włodzimierz Mękarski, Kazimierz Woźny i Julian Gruner. 13 ofiar - lekarze, funkcjonariusze policji państwowej, żołnierze, nauczyciele, synowie, bracia, mężowie i ojcowie. Wszystkich łączy jedno - brutalnie odebrane życie wiosną 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD w ramach Zbrodni Katyńskiej. Rodziny zamordowanych po zakończeniu II wojny światowej zamieszkały w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.
To właśnie te 13 sylwetek ofiar jednej z najtragiczniejszych zbrodni II wojny światowej przybliżą filmowe etiudy, które są publikowane codziennie w mediach społecznościowych Oddziału IPN w Szczecinie - na przykład na Facebooku. Powstały, aby przypomnieć konkretne osoby, które miały rodziny, pasję i plany na przyszłość. To wszystko odebrano im jednym strzałem w tył głowy, razem z życiem.
Etiudy zostały przygotowane na bazie materiałów zgromadzonych przy tworzeniu przez Oddział IPN w Szczecinie wystawy plenerowej „Świat zgładzony w Katyniu”. Powstała ona we współpracy ze Stowarzyszeniem Katyń w Szczecinie. Głównym założeniem etiud i wystawy było ukazanie życia jeńców Starobielska, Ostaszkowa i Kozielska przed 1 września 1939 r., w perspektywie wykonywanych przez nich zawodów, w ten sposób prezentując: wojskowych, policjantów, lekarzy i nauczycieli.
(as)