Dziesięciu uczestników z Pracowni Teatralnej Pałacu Młodzieży w Szczecinie, pod opieką nauczyciela Marcela Mroczka, weźmie udział w międzynarodowym projekcie. Podczas trzech spotkań za pomocą kolorów i ekspresji ciała młodzież wypracuje i zrealizuje wizję o tym, jak wyobraża sobie wspólną Europę. Uczestnicy z trzech państw wcielą w życie swoje twórcze pomysły, pokazując, jak ważne są spotkania i wspólne działanie ponad granicami.
W dniach 5-8 stycznia przedstawiciele Polski, Niemiec i Czech wzięli udział w spotkaniu kadry realizującej międzynarodowy projekt – Colors Revolt – które odbyło się w Schwäbische Jugendbildungs-und Begegnungsstätte Babenhausen w Bawarii.
– Pracowaliśmy bardzo intensywnie, ustalając plan młodzieżowych spotkań w Babenhausen, Szczecinie i Pradze. Mieliśmy okazję się poznać, porozmawiać o naszych koncepcjach i planach.
Cieszę się, że w międzyczasie udało nam się odwiedzić przepiękne Ulm i zobaczyć sławną katedrę, która jest najwyższym na świecie kościołem oraz miejsce, gdzie stał dom Alberta Einsteina – mówi Monika Wilczyńska, rzecznik Pałacu Młodzieży.
– „Bunt kolorów” będzie niezwykle intensywnym i ciekawym działaniem performatywnym zarówno dla samych wykonawców, jak i widzów. Nasi uczestnicy, działający w imię ważnej idei, jaką jest wspólnotowość europejska, w sposób niezwykle żywy i „dotykalny” będą mieli okazję podzielić się ze światem swoimi bolączkami i nadziejami. Zaprezentują młodzieńczy bunt wobec zjawisk im bliskich i nierokujących dobrze na przyszłość. Taka możliwość wypowiedzi jest niezwykle kreatywna i indywidualna – mówi Marcel Mroczek z pałacowej Pracowni Teatralnej, który z grupą młodzieży 24 stycznia wyrusza ponownie do Babenhausen.
Uczestnicy z trzech krajów spędzą tam kilka dni. Będzie to czas na wzajemne poznanie, integrację, ale również twórcze działanie. Na miejscu odbędą się m.in. warsztaty graffiti i projektowania szablonów.
– Na kolejnym spotkaniu, już w Szczecinie, opracujemy i ułożymy choreografię flash mob, w którą chcemy włączyć opracowane przez nas szablony – zapowiadają uczestnicy projektu. – Nad pomysłami będziemy pracować w Pałacu Młodzieży w Szczecinie w marcu. Podczas trzeciego wydarzenia będziemy przeplatali teatr i flash mob ze sztuką uliczną w różnych miejscach Pragi, dając Europie znać, czym jest młodzieńczy „bunt kolorów”.
(K)