Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

PUM chce pomóc palaczom

Data publikacji: 22 października 2022 r. 13:35
Ostatnia aktualizacja: 24 października 2022 r. 10:49
PUM chce pomóc palaczom
Czy istnieje gen palenia?  

Na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie trwają badania, które mogą pomóc osobom uzależnionym od nikotyny. Dotyczą genetycznych źródeł nałogu. 

- W dwudziestym pierwszym wieku obserwujemy nie dość, że nowe uzależnienia, których jeszcze nie było 40, 50 lat temu, ale przede wszystkim nowe formy dostarczania tych substancji do organizmu. Mam tutaj na myśli papierosy elektroniczne, czy iqosy. Ten problem dotyczy w sposób szczególny osób młodych. 98 proc. użytkowników e-papierosów to są osoby poniżej osiemnastego roku życia – mówi prof. Anna Grzywacz, kierownik Samodzielnej Pracowni Promocji Zdrowia PUM oraz szefowa zespołu prowadzącego badania.

A. Grzywacz przypomina, że palenie papierosów oprócz chorób ogólnoustrojowych w naszym organizmie ma także niekorzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Począwszy od przebarwienia zębów poprzez próchnicę do nowotworów jamy ustnej. 

- Czy istnieje gen palenia? Badania nad genetyką uzależnień trwają od wielu, wielu lat i my już wiemy na ten moment, że jest to jak najbardziej uwarunkowane genetycznie. Nie jesteśmy oczywiście skazani na uzależnienie, tylko w jakiś sposób genetycznie predysponowani - dodaje uczona. 

Zespół prof. A. Grzywacz skupia się na układzie dopaminergicznym, czyli układzie nagrody w mózgu. A papieros jest dla mózgu osoby uzależnionej taką właśnie nagrodą

- Niemal 7 milionów ludzi na całym świecie co roku umiera z powodu palenia tytoniu, z czego milion są to bierni palacze - informuje prof. Grzegorz Trybek, kierownik Zakładu Chirurgii Stomatologicznej PUM. 

Badania dotyczące "genu palacza" są elementem projektu Regionalnej Inicjatywy Doskonałości (RID), finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Wpływ czynników biologicznych i środowiskowych  na rozwój wybranych chorób, ze szczególnym uwzględnieniem chorób cywilizacyjnych, oraz metody ich zapobiegania i leczenia”. ©℗

(as)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do @ Feliksa
2022-10-25 09:34:21
"Trzeba być głupim, aby kontynuować palić papierochy." Serio? Przecież "PUM chce pomóc palaczom" w tej głupocie. Oni palą "za swoje".
palacze
2022-10-24 10:41:19
Im się nie da pomóc, bo palenie to stan umysłu osób słabych.
Feliksa
2022-10-23 20:10:32
Palenie papierosów to szkodzenie sobie i innym w otoczeniu. A poza tym ile marnuje się pieniędzy w domowym budżecie. Beznadzieja. Trzeba być głupim, aby kontynuować palić papierochy.
NN
2022-10-22 20:50:49
Zapraszamy na przystanki komunikacji miejskiej tam smierdziele tytoniowe truja 24h siebie i innych do tego zasmiecaja teren, w pracy masz etat 8 godzin z tego 2 godziny na fajce-NALEZY CI SIE a ci co nie pala do roboty .ten nalog powinien byc na rowni traktowany jak alkoholizm i narkomania i wymaga LECZENIA !!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA