Uniwersytet Szczeciński przygotował coś specjalnego dla wszystkich szczecinian, których pasją są języki obce - zaprosił do naszego miasta Małgorzatę Müller, autorkę nowej metody nauczania kilku języków jednocześnie. W czwartek (3 listopada) możemy spotkać się z nią na wykładzie otwartym. Dla studentów zaplanowano także warsztaty.
O swojej metodzie nauczania Małgorzata Müller tak mówiła dla Wieści Polonijnych:
- Metoda nauczania multilingwalnego rozpoczyna się nauką czytania. Uczymy się czytać tekst w danym języku. Musimy opanować zasady czytania, a tym samym zasady wymowy. To ułatwia zapamiętanie słownictwa. Porównujemy języki, szukamy podobieństw i różnic, zarówno gramatycznych, jak i leksykalnych. Uczymy mózg tzw. świadomej kontroli nad danym językiem.
Wszystkich, których interesuje nauka języków obcych i chcą poznać metodę nauczania M. Müller, uczelnia zaprasza na wykład otwarty "Dydaktyka wielojęzyczności w praktyce: kursy multilingwalne. Jak na jednym kursie można nauczyć się 10 języków obcych?", który odbędzie się w godzinach 13.30 -15.00 w czwartek w sali 19 w Kampusie Piastów przy al. Piastów 40b w budynku 4.
Wcześniej - w g. 8:30 - 11:30 - planowana są warsztaty ze studentami: "Warsztaty wielojęzyczności - romańskie (włoski, hiszpański i portugalski)". Są to zajęcia praktyczne mające na celu zapoznanie studentów z dydaktyką wielojęzyczności. Odbędą się ćwiczenia przedmiotowe oraz pokaz metod łączenia i wprowadzania na zajęciach kilku języków obcych na raz, zgodne z zasadami neurolingwistyki. Celem głównym będzie code-switching, gramatyka porównawcza, tworzenie leksykonów mentalnych oraz nauka konwersacji za pomocą metod interkomprehensji. Nauka na podłożu i z uwzględnieniem języka niemieckiego (znajomość języka dla uczestników jest niekonieczna).
(as)