Prof. Bogdan Matławski. Urodził się w 1947 r. w Emilianowie na ziemi sieradzkiej. Od 1948 r. mieszkał w Żabnicy pod Gryfinem, nad wielką Odrą. Zmarł w środę. Rok temu zmarła Jego ukochana żona.
Uczył się w Żabnicy i Szczecinie, studia ukończył w Zielonej Górze. Miał rozliczne zdolności. Życzliwy, uczynny, uśmiechnięty był kiedyś piekarzem, potem blacharzem samochodowym i lakiernikiem, wykwalifikowanym rolnikiem, muzykiem, wreszcie nauczycielem muzyki, społecznikiem, etnologiem, profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego.
Grał na gitarze i saksofonie. Występował m.in. z Karin Stanek, Anną Jantar, Bogusławem Mecem – w kraju i za granicą, w kawiarniach, na scenach i festiwalach, na spotkaniach w Żabnicy.
Organizował warsztaty dla młodych muzyków. Odnajdował instrumentalistów z Kresów i centralnej Polski, którzy po wojnie zamieszkali w Mieszkowicach, Gryfinie, Letninie. Organizował konferencje ludoznawcze, napisał monografie o polskiej muzyce ludowej i przemianach kultury ludowej na Pomorzu Zachodnim.
Pracował w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie zajmował się folklorem muzycznym, metodyką nauczania, integracją sztuk, prowadził wykłady i seminaria, opisywał zachodniopomorską kulturę rybaków łodziowych. Prowadził wykłady w Wyższej Szkole Humanistycznej TWP i w Szkołach Artystycznych Top-Art.
Był autorem śpiewników, gromadzących dawne i współczesne pieśni, jednym z pomysłodawców Ogólnopolskiego Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim, jurorem festiwali, współautorem audycji „Kraj za miastem” w Polskim Radiu Szczecin. Przewodniczył komisjom konkursowym Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej i był konsultantem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Sacrum Non Profanum. Doradzał wicewojewodzie zachodniopomorskiemu, był pełnomocnikiem marszałka ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego, wiceprezesem STK, członkiem rady społecznej przy metropolicie szczecińsko-kamieńskim.
Najmocniej był był związany z nadodrzańską Żabnicą. Współorganizował konkurs „Smaki ryb odrzańskich”, Majówki Żabnickie i polsko-niemieckie przygraniczne Colloquia Rosowsko-Żabnickie. Napisał monografię Żabnicy.
Został uhonorowany Królewskim Orderem Świętego Stanisława Biskupa Męczennika, Medalem Zasłużony dla Kultury „Gloria Artis”, Złotą Odznaką Gryfa Pomorskiego, Krzyżem Zasługi Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Z Jego inicjatywy na cmentarzu w Żabnicy powstała Ściana Pamięci, poświęcona niemieckim i polskim mieszkańcom wsi. W młodości chciał być marynarzem. Na zawsze zakotwiczył nad wielką rzeką. Jego rzeką.
(b.t.)