Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Wyniki naboru do szkół średnich. Co z tymi, którzy się nie dostali?

Data publikacji: 12 sierpnia 2020 r. 15:49
Ostatnia aktualizacja: 12 sierpnia 2020 r. 18:37
Wyniki naboru do szkół średnich. Co z tymi, którzy się nie dostali?
W tym roku list wywieszonych w szkołach nie było. Tylko online uczeń mógł sprawdzić, czy dostał się do upragnionego liceum lub technikum. Fot. Ryszard Pakieser  

W środę absolwenci szkół podstawowych dowiedzieli się, czy 1 września rozpoczną naukę w wybranych przez siebie liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych. Do tej pory uczniowie mogli sprawdzić to na dwa sposoby: w systemie komputerowym i na listach wywieszanych w szkołach. W tym roku odbyło się to inaczej, niż w latach ubiegłych - informacje o wynikach rekrutacji można było sprawdzić wyłącznie online.

Dla młodzieży i rodziców nie dość, że stresem jest oczekiwanie na wyniki, to w tym roku dodatkowo zmienił się system - drugiego etapu, czyli naboru uzupełniającego nie będzie. Przeszkodą jest brak możliwości przeprowadzenia tego postępowania z zachowaniem terminu przewidzianego w prawie, wszak sama rekrutacja była opóźniona o miesiąc. Dotychczas wraz z listami przyjętych uczniów, pojawiały się również kartki z informacjami, gdzie są wolne miejsca - uczniowie, którzy nie dostali się do wybranych placówek oświatowych, mieli kilka dni na złożenie dokumentów w szkole posiadającej takowe miejsca. 

Gdy uczeń nie dostał się do wybranej szkoły...

Dziś, jeśli uczeń nie dostał się do żadnej z wybranych szkół, może złożyć odpowiednio udokumentowane odwołanie do dyrekcji szkoły - o tym czy staną się uczniami danej placówki, zdecyduje bowiem włącznie jej dyrektor.

Uczniowie, którzy nie dostali się do żadnej z wybranych szkół mają przed sobą kilka dni niepewności - dopiero 19 sierpnia 2020 r. na stronie Naboru w zakładce „Dokumenty” dostępny będzie wykaz szkół, które dysponują wolnymi miejscami.

Szkoły czekają na potwierdzenie

Ci, którzy pomyślnie przeszli nabór muszą od 13 sierpnia do 18 sierpnia do godz. 15 potwierdzić wolę przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty oraz oryginału wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej, a także innych dokumentów wymaganych przez szkołę. W przypadku placówki prowadzącej kształcenie zawodowe zdający powinni złożyć również zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.

Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych ogłoszone zostaną dnia 19 sierpnia 2020 r. o godz. 12.

Miasto przygotowało w tym roku 3,6 tys. miejsc w liceach, technikach i branżówkach. Zdaniem Wydziału Oświaty Urzędu Miasta miejsc wystarczy dla wszystkich - w Szczecinie jest 2,9 tys. tegorocznych absolwentów szkół podstawowych. Jednak trzeba pamiętać o tym, że do szkół w stolicy województwa rok w rok kandyduje ponad tysiąc osób z gmin ościennych.

(kel)

Na zdjęciu: W tym roku list wywieszonych w szkołach nie było. Tylko online uczeń mógł sprawdzić, czy dostał się do upragnionego liceum lub technikum. 

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

szaraki
2020-08-12 16:39:14
Od kilku lat nasze województwo plasuje się na szarym końcu pod względem wyników Matury. Zwalanie wszystkiego na Covid nie ma sensu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA