Od piątku do niedzieli w Szczecinie i Mierzynie rozgrywane będą XXVIII Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w futsalu organizowane przez Stowarzyszenie Lokalne SALOS Szczecin, a patronat medialny nad imprezą sprawuje nasza redakcja.
Jak na igrzyska przystało podczas zawodów płonął będzie olimpijski znicz, a jego zapalenia, podczas uroczystości otwarcia w piątek o godz. 19 w hali Zespołu Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu, dokona znany szczeciński piłkarz, były reprezentant Polski Olgierd Moskalewicz (przez wiele lat grający w Pogoni Szczecin, z Wisłą Kraków dwukrotny mistrz Polski, zdobywca Pucharu Polski, Superpucharu i Pucharu Ligi, rozpoczynający karierę w Spójni Świdwin, ponadto występujący w RKS-ie Radomsko, Zagłębiu Lubin, Arce Gdynia, tureckim Diyarbakirspor Kulübü oraz cypryjskim AEL Limassol; w polskiej ekstraklasie w 339 meczach strzelił 75 bramek), który nie ukrywa swoich sympatii do SALOS-u i często spotykaliśmy go na różnych salezjańskich imprezach sportowych. Podczas uroczystego rozpoczęcia nastąpi oficjalna prezentacja uczestników igrzysk i zostanie zaprezentowana specjalnie przygotowana na turniej uroczysta flaga oraz odegrany będzie hymn SALOS-u RP. Impreza uroczystego otwarcia zastanie przeprowadzona przez wynajętego profesjonalnego konferansjera, który także przygotuje odpowiednie nagłośnienie oraz oświetlenie. Do uroczystego otwarcia igrzysk zaproszono Macieja Mateńkę, wiceprezesa PZPN oraz prezesa ZZPN.
Nie pierwszy raz w Szczecinie...
Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w futsalu rozgrywane są cyklicznie od 1997 roku w całej Polsce. W roku 2024 organizacja drugi raz przypadła na SALOS Szczecin, który obecnie jest jednym z największych Stowarzyszeń Salezjańskich na całym świecie. Poprzednie Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w futsalu organizowane były w grodzie Gryfa w 2000 roku, a także dwa razy szczeciński klub organizował Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w takich dyscyplinach jak piłka nożna, koszykówka, siatkówka i tenis stołowy (w 1994 oraz 2014 roku).
Wychowanie jest sprawą serca!
W ramach obecnego futsalowego turnieju będziemy gościć w naszym mieście 240 młodych sportowców (24 drużyny z całej Polski), którzy jako bezpośredni adresaci wydarzenia zyskają cenne doświadczenie na płaszczyźnie sportowej, wychowawczej i społecznej, bo „wychowanie jest sprawą serca" - jak to często myśl Świętego Jana Bosko powtarza nam długoletni prezes szczecińskiego SALOS-u ksiądz Tadeusz Balicki. Rozgrywki zostaną przeprowadzone w czterech kategoriach wiekowych, a w każdej z nich wystąpi 6 zespołów z całej Polski. Zespoły będą reprezentowane przez 10 zawodników oraz trenera i kierownika.
Gdzie i kiedy?
Zawodnicy kategorii A, z roczników 2007/2008, zagrają w hali Zespołu Szkół Salezjańskich w Szczecinie przy ul. Ku Słońcu, w sobotę od godz. 9 i w niedzielę o tej samej porze. Zawodnicy kategorii B, z roczników 2009/2010, zagrają w hali miejskiej w Szczecinie przy ul. Twardowskiego o tej samej porze co sportowcy z grupy A. Zawodnicy kategorii C, z roczników 2011/2012, zagrają w hali Publicznej Szkoły Podstawowej w Mierzynie przy ul. Kolorowej, w sobotę od godz. 9.30 i w niedzielę od godz. 9. Natomiast zawodnicy kategorii D, z rocznika 2013 i młodsi, zagrają w hali Publicznej Szkoły Podstawowej na Bezrzeczu przy ul. Górnej, w sobotę od godz. 10, a w niedzielę od godz. 9. We wszystkich kategoriach w sobotę rozgrywki toczyć się będą systemem każdy z każdym, a po zakończeniu sportowych zmagań o godz. 18 odprawiona zostanie Msza Święta w kaplicy Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu. Natomiast w niedzielę odbędą się finały, a mecze o I miejsca rozpoczną się we wszystkich halach o godz. 10. Dekoracja najlepszych i zakończenie igrzysk odbędzie się o godz. 11.30 w tym samym miejscu co rozpoczęcie imprezy, a mianowicie w Szkołach Salezjańskich przy Ku Słońcu. Podczas uroczystego zakończenia nastąpi podsumowanie XXVII Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej w futsalu w czterech kategoriach oraz nagrodzeni zostaną wszyscy uczestnicy zmagań i wręczone będą okolicznościowe upominki. Następnie młodzi sportowcy zjedzą wspólnie obiad, po czym rozjadą się do domów.
Wytyczne PZPN i ZZPN
W czasie trwania rozgrywek zapewniona zostanie profesjonalna obsługa sędziowska, a jej zadaniem będzie nie tylko egzekwowanie reguł gry, ale także monitorowanie postawy zawodników i zapobieganie wszelkim formom niesportowego zachowania na boisku. Nad zdrowiem zawodników czuwać będą ratownicy, aby wszyscy uczestnicy mogli cieszyć się wydarzeniem sportowym w bezpiecznych i zdrowych warunkach, a w razie potrzeby otrzymać natychmiastową pomoc medyczną. Wszyscy uczestnicy Igrzysk będą objęci ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. W mediach społecznościowych SALOS-u Szczecin oraz SALOS-u RP oraz stronie internetowej turnieju (https://salos.szczecin.pl/oimsf/), a także w innych środkach masowego przekazu organizatorzy będą starali się promować turniej, zamieszczając informację związane z organizacją zawodów oraz relacje z przebiegu turnieju. Do robienia fotorelacji z turnieju zaproszono osoby zajmujące się profesjonalnie obsługą fotograficzną wydarzeń sportowych. W trosce o zachowanie najwyższych standardów sportowych, przyjęto zasady i wytyczne określone przez Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej oraz zgodne z ogólnokrajową unifikacją rozgrywek Polskiego Związku Piłki Nożnej. Dzięki temu organizatorzy gwarantują uczestnikom, kibicom oraz wszystkim zainteresowanym, że rozgrywki będą prowadzone zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. Na każdym obiekcie do dyspozycji uczestników oraz kibiców przygotowana będzie kawiarenka z napojami, owocami i zdrowymi przekąskami. Na każdym obiekcie będzie także biuro zawodów prowadzące dokumentację turniejową i czuwające nad sprawnym przebiegiem turnieju. Do każdego zespołu zostanie przypisany wolontariusz, który będzie pomagał zespołom przyjezdnym w sprawach organizacyjnych. Zapowiadają się więc trzy dni pełne radości i sportowych emocji!
(mij)