Środa, 27 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Szczecinianie o atakach terrorystycznych w Igrzyskach Olimpijskich

Data publikacji: 15 listopada 2015 r. 11:48
Ostatnia aktualizacja: 16 listopada 2015 r. 13:11
Szczecinianie o atakach terrorystycznych w Igrzyskach Olimpijskich
 

Piątkowe wydarzenia w Paryżu uzmysłowiły, jak łatwym celem dla terrorystów są sportowe areny i najważniejsze sportowe imprezy na świecie. W przyszłym roku w tym samym kraju odbędą się finały piłkarskich mistrzostw Europy i już dziś pojawiły się lęki, czy nie sprawdzą się czarne scenariusze.

W przeszłości największe piłkarskie imprezy wolne były od zamachów terrorystycznych, ale już Igrzyska Olimpijskie nie. W przyszłym roku odbędą się też Igrzyska Olimpijskie. Co prawda w kraju dalekim od Europy - w Brazylii, ale to wcale nie znaczy, że Rio de Janeiro wolne jest od obaw.

Szczecinianie Izabella Szuszkiewicz i Krzysztof Krupecki uczestniczyli w igrzyskach, w których spotkali się z atakami terrorystycznymi w Monachium w roku 1972 i Atlancie w roku 1996.

Igrzyska w roku 1972 zapowiadały się znakomicie. Rozwijający się kraj - Niemcy Zachodnie chciały zadziwić świat wspaniałą organizacją i atmosferą. Wszystko przebiegało znakomicie. To właśnie wtedy wymyślono maskotkę igrzysk. W Monachium został nim jamnik Waldi w kolorach: niebieski, pomarańczowy i zielony. Głównym wydarzeniem, zapamiętanym najbardziej był jednak zamach terrorystyczny.

5 września grupa Palestyńczyków z organizacji „Czarny Wrzesień" wdarła się przez mur do wioski olimpijskiej około godziny 4:00. Zostali zauważeni przez pracowników poczty, ale ci widząc grupę ubraną w dresy, pomyśleli, że są to sportowcy wracający z nocnej zabawy, dlatego nie włączali alarmu.

- Do feralnego dnia 5 września nikt nikogo nie sprawdzał - mówi Izabella Szuszkiewicz - szczecińska kajakarka, dla której były to trzecie igrzyska. - Nikomu do głowy nie przyszło, że czas igrzysk, kojarzony z pokojem, radością, może został wykorzystany do terrorystycznych ataków. Tak się jednak niestety stało. ©℗ (p)

Cały artykuł czytaj w poniedziałkowym wydaniu Kuriera Szczecińskiego, lub w e - wydaniu.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ekonom
2015-11-16 12:03:45
Tragedia zabójstw tylu niewinnych Francuzów- za duszę których modlą sie wszyscy dobrzy ludzie - to informacja zwykłych ludzi świata nieludzko do świadczonych wykorzystywaniem i manipulowaniem przez światowe kartele, tworzące niewidoczny światowy rząd, które zawłaszczyły światową ekonomię. Zapamiętajcie- pora przejrzeć na oczy.
Kibic w 2015-ym,
2015-11-15 21:47:12
Dopoty dopoki fanatycznych IS-lamistow nie "powycina sie z korzeniami"... to istnieje kolejne ryzyko ??
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA