Po emocjonalnej debacie Parlament Europejski zagłosował za szerokim i stałym zakazem klonowania zwierząt na terenie UE w celu produkcji żywności oraz za zakazem importu nie tylko klonów i ich potomków, ale także wszelkich produktów takiego pochodzenia.
Stanowisko to poparło 529 europosłów, 57 wstrzymało się, a 120 zagłosowało przeciw raportowi komisji rolnej oraz zdrowia i ochrony środowiska. Tym samym europosłowie sprzeciwili się propozycji KE z grudnia 2013 roku, która ograniczała zakaz klonowania do bydła, świń, owiec, kóz i koni oraz zezwalała na import potomków klonów i produktów żywnościowych od nich pochodzących, takich jak mięso czy mleko, na terenie UE. Komisja proponowała, by zakaz obowiązywał przez pięć lat.
Uznano, że proponowane zaostrzenie zakazu klonowania zwierząt jest zgodne z wolą mieszkańców UE, którzy w większości (64 proc.) sprzeciwią się stosowaniu tej techniki do produkcji żywności. Zwolennicy podkreślają, że „nie chcą być królikami doświadczalnymi i kłaść na szali naszej przyszłości, zdrowia naszych dzieci i kolejnych pokoleń”. Dodają, że znaczenie ma też „cierpienie zwierząt, które poddawane są klonowaniu”. (pap)
Fot. Robert Wojciechowski (arch.)