Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) przeznaczy blisko 100 mln zł na wsparcie rządowego programu „Rodzina 500+”. Środki trafią do ukraińskich uchodźców, którzy przybyli do Polski z powodu wojny na terytorium ich kraju.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska i koordynator krajowy UNICEF w Polsce Rashed Mustafa podpisali porozumienie w tej sprawie.
– Naszą pracę na rzecz uchodźców z Ukrainy doceniają nie tylko eksperci z Polski, ale także zza granicy – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. – W ostatnim czasie wizytował u nas premier Portugalii i nie ukrywał, że był pod wrażeniem naszego zorganizowania. Podobnie wysoko rozwiązania wdrożone przez ZUS ocenili przedstawiciele UNICEF. Ich wizyta w ZUS wiosną tego roku była podstawą decyzji o przekazaniu Polsce 20 mln dolarów na refundację świadczeń wychowawczych 500+ na rzecz ukraińskich dzieci. To około 100 mln złotych.
Świadczenie tylko dla osób przebywających w Polsce
Świadczenia dla rodzin, które ZUS wypłaca uchodźcom z Ukrainy, przysługują na podstawie specustawy. Mogą je otrzymywać tylko osoby, które przebywają w Polsce. Każdy wyjazd powyżej 30 dni musi być zgłoszony do ZUS.
ZUS ma dostęp do rejestru Straży Granicznej i korzysta z niego, aby weryfikować uprawnienia do świadczeń. Właśnie trwają prace legislacyjne, które jeszcze bardziej usprawnią przepływ tych informacji.
Na 440 tys. świadczeń wychowawczych przyznanych na okres świadczeniowy 2022/2023 Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał wypłatę ponad 80 tys. obywatelom Ukrainy, którzy wyjechali z Polski.
(ek)