„Ciche miejsce kontemplacji, a może stymulująca przestrzeń pełna atrakcji? Odtworzenie historycznych szczegółów w duchu nostalgii, czy też nowe otwarcie z poszanowaniem tradycji miejsca?" - szczecinianie mają miesiąc, aby w badaniu ankietowym opowiedzieć się za kierunkiem zmian w parku Żeromskiego oraz na sąsiednich placach: Mickiewicza i Praw Kobiet. Mogą to zrobić także osobiście, podczas spaceru - już w sobotę (28 września) - przez „park starych drzew".
Szczecinianie od lat - także za sprawą kolejnych projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego - zabiegają o renowację parku Żeromskiego. To za ich sprawą zostały wyremontowane pierwsze z alejek (od ul Malczewskiego i Parkowej), a też w wśród wysokich drzew rozbrzmiewała muzyka i odbywały się cykliczne zajęcia rekreacyjne. Jednak w budżecie miasta z roku na rok brakowało środków na realizację kompleksowego remontu parku o statusie zabytku. W tegorocznym - podobnie jak w wieloletniej prognozie finansowej - jest podobnie. Jednak zarządzeniem prezydenta Szczecina 16 października ruszyły konsultacje społeczne, których celem jest „zebranie opinii i uwag" mieszkańców Szczecina na temat kierunku obecnego i oczekiwanego zagospodarowania zarówno samego parku, jak i jego otoczenia - placów: Mickiewicza oraz Praw Kobiet.
- Park Żeromskiego to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w naszym mieście, które czeka na kompleksowy remont. To wyjątkowa przestrzeń, w której spędzamy czas z rodziną, przyjaciółmi, uprawiamy sport, spacerujemy i odpoczywamy. Aby park mógł w pełni spełniać oczekiwania, potrzebuje gruntownej modernizacji. Chcemy, aby park przeszedł metamorfozę, która odmieni go na lata, bez półśrodków i fragmentarycznych rozwiązań - przekonuje Łukasz Kadłubowski, zastępca prezydenta Szczecina. - To miejsce musi odpowiadać na potrzeby wszystkich mieszkańców - dlatego zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych. Opinie i pomysły są kluczowe, aby wspólnie stworzyć park, który będzie nowoczesny, przyjazny i funkcjonalny.
Konsultacje odbywają się w formie ankietowej. Można ją wypełnić drogą elektroniczną (www.konsultuj.szczecin.pl w zakładce „Kierunek rewaloryzacji Parku im. Stefana Żeromskiego w Szczecinie”), wrzucając do urny w magistracie (przy sekretariacie Wydziału Ochrony Środowiska - pokój 385; wydrukowane ankiety do wypełnienia znajdują się przy urnie). Można też poprzez udział w badaniu prowadzonym przez ankieterów. Taka bezpośrednia możliwość będzie tylko raz: w najbliższą sobotę (28 września), na terenie parku Żeromskiego, w godz. 9-17.
- Park im. Stefana Żeromskiego jest obszarem pod wieloma względami wyjątkowym. Na jego specyfikę wpływają m.in. lokalizacja w centrum miasta, osadzenie w historii Szczecina i zachowanie elementów dawnej kompozycji, stary i różnorodny drzewostan oraz niezwykle atrakcyjne runo parkowe. Miasto przystąpiło do działań mających na celu wydobycie potencjału wynikającego ze wskazanych powyżej czynników i wzmocnienie walorów rekreacyjnych parku w oparciu o zidentyfikowane potrzeby mieszkańców. W tym celu sporządzony zostanie program rewaloryzacji parku, który będzie się składać z części analitycznej i części koncepcyjnej. Część analityczna ma za zadanie zebrać i przeanalizować wszystkie informacje na temat parku – te dotyczące obecnego zainwestowania, ale także jego powiązań z otoczeniem oraz historii. W ramach części analitycznej sformułowane zostaną również założenia i wytyczne projektowe, będące podstawą opracowania koncepcji zagospodarowania parku - zwraca uwagę Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków w Szczecinie. - Aby założenia i wytyczne mogły być pełne, muszą uwzględniać potrzeby i oczekiwania mieszkańców Szczecina. Prowadzone przez miasto konsultacje społeczne mają na celu zebranie od szczecinian jak największej ilości danych o obecnym sposobie użytkowania parku, preferencjach dotyczących wyposażenia parkowego i możliwych aktywnościach. Wszystkie zebrane w trakcie konsultacji informacje zostaną przeanalizowane i będą stanowiły ważne wskazówki w dalszym procesie opracowywania programu rewaloryzacji parku oraz tworzenia koncepcji jego funkcjonowania.
Ankietowe badanie rządzi się swoimi prawami. W tym konkretnym przypadku nie dając ani swobody, ani tym bardziej pola fantazji ankietowanym. Mogą wybierać tylko pośród odpowiedzi wskazanych pod pytaniami. W ani jednym punkcie nie pozostawiono miejsca dla pomysłów, opinii i uwag własnych czy komentarzy szczecinian. Czy takie ograniczenie pola dyskusji jest właściwe? Urzędnicy miasta uznali, że tak.
- Każda nadesłana lub złożona w urzędzie opinia jest dla nas na wagę złota, a właściwe „złotego środka”, który dzięki konsultacjom będzie nam łatwiej znaleźć, by pogodzić wymagania wynikające z opisanych wyżej uwarunkowań - przekazuje Centrum Informacji Miasta. - Nie zrealizujemy każdego z zaproponowanych pomysłów, ale będą one dla nas drogowskazem w szukaniu kierunku zmian do wprowadzenia w zabytkowej tkance parku.
Konsultacje społeczne w formie ankietowego badania opinii mieszkańców potrwają do 16 października. Niemal na ich finał - 13 października - zostanie przeprowadzony spacer dendrologiczny przez park Żeromskiego. ©℗
A. NALEWAJKO