Przyciągają turystów, są chętnie fotografowane, sprawiają, że do danego miejsca z przyjemnością wracamy, zyskują nowe funkcje. Jakie nowe przestrzenie publiczne albo obiekty użyteczności publicznej zmieniły krajobraz architektoniczny Pomorza Zachodniego? Wystartowała jubileuszowa edycja konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Zachodniopomorskiego”.
W tym roku konkurs zostanie rozstrzygnięty po raz piętnasty. Jest adresowany do lokalnych samorządów, a jego cel to budowa wizerunku województwa jako regionu aktywnego, atrakcyjnego i przyjaznego dla inwestycji oraz wspieranie i promocja dobrych praktyk w zakresie tworzenia nowych wartości w przestrzeni publicznej województwa.
– Już po raz piętnasty zapraszamy zachodniopomorskie samorządy do udziału w konkursie, do pochwalenia się zrealizowanymi inwestycjami, do pokazania ciekawych architektonicznych rozwiązań – zachęca Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Przegląd dotychczas wyróżnionych i nagrodzonych realizacji pokazuje, jak na przestrzeni lat zmienia się Pomorze Zachodnie, jak zaniedbane obiekty odzyskują dawny blask, powstają nowe obiekty i place. Cieszę się, że spora ich część dofinansowana jest ze środków unijnych.
Na zwycięstwo w konkursie szansę mają zarówno duże projekty, jak i realizacje w mniejszej skali. Takim przekładem jest wręczona ostatnio nagroda za inwestycję w Kwasowie w gminie Sławno. Komisja konkursowa doceniła udaną rewitalizację zabytkowego pałacu wraz z zagospodarowaniem dawnego podwórka folwarcznego. Nagrodę przyznano za skalę zmian funkcjonalno-użytkowych, estetycznych i krajobrazowych, która skutkowała prawdziwą metamorfozą tego miejsca. Odnowiony obiekt stał się wizytówką miejscowości.
Na przestrzeni lat wśród docenionych inwestycji w konkursie znalazło się m.in. Centrum Turystyki i Rekreacji Wodnej w Dźwirzynie, przebudowana promenada w Świnoujściu, koszaliński amfiteatr, pomost na jeziorze Trzesiecko, przystań dla kajakarzy w Siadle Dolnym czy „Poczekalnia kultury” i „SKŁO44” w Darłowie.
W tej edycji o nagrodę marszałka mogą się ubiegać przedsięwzięcia, które zostały ukończone w 2023 roku. Możliwe jest też zgłoszenie realizacji jednego z etapów większego przedsięwzięcia.
Konkurs zostanie rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: przestrzeń publiczna lub zrewitalizowana przestrzeń publiczna oraz obiekt użyteczności publicznej lub zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej. Zgłoszenia przyjmowane będą do 2 lutego br.
Obsługą konkursu zajmuje się Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Zwycięzców wybierze kapituła składająca się z przedstawicieli Marszałka Województwa, Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej i RBGP.
Przyznawane nagrody mają charakter honorowy.
(K)