Funkcjonujący w szpitalu na szczecińskich Pomorzanach Bank Mleka Kobiecego obchodzi drugie urodziny. Otwarty w maju 2018 r. był wówczas 10. taką placówką w kraju. Dziś jest prężnie rozwijającą się jednostką, która wykarmiła już ponad 280 wcześniaków i chorych noworodków.
Od początku działania do dziś Bank Mleka Kobiecego SPSK-2 otrzymał od Honorowych Dawczyń Mleka Kobiecego 361 285 ml mleka. To ponad 361 litrów, czyli 4 332 dwunastolitrowe zgrzewki mleka.
- Bez honorowych dawczyń BMK nie mógłby istnieć – to dzięki nim mogliśmy pomóc 284 noworodkom - ocenia Bogna Bartkiewicz, rzecznik prasowy szpitala. - Najdłuższy czas współpracy z Bankiem jednej z dawczyń to 9 miesięcy. A w ubiegłym tygodniu zgłosiła się do nas mama, która będzie nas wspierać po raz drugi – przy karmieniu swego drugiego dziecka.
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecnie na podstawie umowy może również przekazywać mleko kobiece z BMK potrzebującym go noworodkom do szpitala w Zdrojach. Wolę podobnej współpracy wyraził także Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 przy Unii Lubelskiej, z oddziałem w Policach. Dzięki temu możliwe będzie rozszerzenie pomocy także dla wcześniaków w innych placówkach.
Powstanie Banku Mleka Kobiecego SPSK-2 nie byłoby możliwe bez darczyńców i przyjaciół – polskich i niemieckich klubów Rotary, szczególnie Rotary Club Szczecin Center, Miasta Szczecina, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, firmy DanLab, Fundacji Banku Mleka Kobiecego oraz determinacji i zaangażowania zespołu Kliniki Patologii Noworodka SPSK-2, której lekarzem kierującym jest dr hab. n. med. Beata Łoniewska, prof. PUM.
(ip)
Fot. Ryszard Pakieser