W niedzielę 19 listopada około pół tysiąca osób pobiegnie i pomaszeruje w parku Kasprowicza w Szczecinie, aby przypomnieć głównie panom o tym, że warto korzystać z badań profilaktycznych. Dzień wcześniej, w sobotę, panowie będą mogli dać przykład innym i skorzystać z takiej kontroli swojego męskiego zdrowia. Najbliższy weekend ma jednak przede wszystkim przypomnieć, że o zdrowie trzeba dbać przez cały rok.
Listopad jest miesiącem, w którym głośno i często się przypomina o profilaktyce chorób, które mogą dotykać mężczyzn. W Szczecinie temat ten również nie może być przemilczany. W najbliższą niedzielę odbędzie się tu znany już dobrze Bieg z Wąsem. Wystartuje o godz. 12.30. Start i meta usytuowane będzą w pobliżu Teatru Letniego w Szczecinie. Trasa biegu będzie wiodła ścieżkami parku Kasprowicza. Uczestnicy do pokonania będą mieli dystans ok. 5 km.
– Zapisanych już jest 300 osób na bieg i 120 na nordic walking – informował nas we wtorek, czyli w ostatnim dniu zapisów, Piotr Grudziecki ze Stowarzyszenia Fizjosport. – To oznacza, że wszystkie miejsca zostały wykorzystane.
Uczestników tego wydarzenia będzie można rozpoznać m.in. po wąsach i pomysłowych przebraniach. Wszak wąsy stały się symbolem tej listopadowej kampanii prozdrowotnej – te sztuczne organizatorzy zapewniają wraz z pakietem startowym. Przyklejają je i panowie (jeśli nie mają własnych), i panie na znak solidarności z panami, którzy mają odwagę, żeby dbać o swoje zdrowie. To wydarzenie jest integralną częścią międzynarodowego ruchu biegowego znanego jako „Movember”.
Ale dzień przed biegiem, czyli w sobotę 18 listopada, w godzinach 10-20 w CHR „Galaxy” przy al. Wyzwolenia Stowarzyszenie Fizjosport organizuje bezpłatne badania USG jąder i testy PSA mężczyzn (to badanie związane z pobraniem kropli krwi z palca). Badania będą odbywały się w specjalnie przygotowanym do tego mobilnym gabinecie lekarskim na parterze centrum handlowego. USG jąder wykonają lekarze specjaliści z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK nr 2 PUM w Szczecinie. Testy PSA przeprowadzą studenci medycyny z Międzynarodowego Stowarzyszenia IFMSA Oddział Szczecin. Pomysłodawcami akcji bezpłatnych badań przesiewowych jest Fundacja Kapitan Światełko, a organizatorem w Szczecinie – Stowarzyszenie Fizjosport (organizator akcji „Męskie Zdrowie”).
Nowotwory, które najczęściej dotyczą mężczyzn, to: rak prostaty, rak płuca, rak jelita grubego. One też są najczęstszymi przyczynami zgonów wśród panów. Oczywiście niektórym z tych chorób można zapobiegać (a przynajmniej minimalizować ryzyko ich wystąpienia), stosując odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Ale zawsze warto korzystać z badań profilaktycznych, które pozwalają wychwycić niepokojące zmiany na tyle wcześnie, aby można było je skutecznie leczyć. Okazji do badań nie brakuje przez cały rok. Od 1 grudnia 2022 roku w województwie zachodniopomorskim wykonywany jest przesiewowy program profilaktyki raka jelita grubego. Z programu mogą skorzystać osoby w wieku: 50-65 lat; 40-49 lat, jeśli mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego. Do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie. Kryteriami wyłączenia z programu są jednak: objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego oraz kolonoskopia wykonana w ostatnich 10 latach. Badanie, jako diagnostyczne, można też wykonać w pracowni endoskopowej na skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Wszelkie informacje są dostępne na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. Na niej też są dostępne informacje o programie „Profilaktyka 40 Plus”, z którego może skorzystać każdy, kto skończył 40 lat, a który obejmuje szereg badań przydatnych także w diagnostyce męskich nowotworów.
Niektóre z objawów męskich nowotworów można wykryć samodzielnie, jeszcze na wczesnym etapie rozwoju choroby. O raku prostaty mogą alarmować: podwyższone stężenie PSA we krwi, dolegliwości związane z oddawaniem moczu, zaburzenia erekcji, które nie wynikają z podłoża emocjonalnego, bóle podbrzusza, obrzęk kończyny dolnej i/lub genitaliów. Przy raku jądra można wychwycić: wyczuwalną obecność guzka w jądrze, zmianę konsystencji jądra, uczucie dyskomfortu w mosznie lub pobolewanie jądra, nawracający ból w podbrzuszu lub okolicy lędźwiowej. Przy raku prącia mogą się pojawić: zmiana skóry na prąciu (może zmienić kolor, stać się cieńsza lub może dojść do uwypuklenia tkanek, owrzodzenia – nadżerka lub guzek), opuchlizna na końcu prącia, powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych. Ale jak podkreślają specjaliści, wiele z tych dolegliwości nie musi być związanych z rakiem. Mogą na przykład sygnalizować np. infekcję. Każdy niepokojący objaw powinien być jednak skonsultowany z lekarzem, który zaleci odpowiednie badania diagnostyczne. ©℗
(sag)