Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci zainicjowało kampanię „#TPDprzeciwkoPRZEMOCY”. Organizacja chce w ten sposób zwrócić uwagę społeczeństwa na problem przemocy wobec dzieci.
- Naszym celem jest nie tylko uświadamianie problemu, lecz również mobilizacja do działań ochrony najmłodszych przed wszelkimi formami krzywdy. Przemoc wobec dzieci to nieakceptowalne wykroczenie, które wymaga pilnej i skoordynowanej reakcji społecznej. Wierzymy, że razem możemy skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku i stworzyć bezpieczne środowisko dla każdego dziecka - mówią organizatorzy kampanii.
Właśnie w listopadzie organizacja zaplanowała szereg działań, by zwiększyć wiedzę i świadomość społeczeństwa w temacie przemocy coraz częściej stosowanej wobec najmłodszych. Specjaliści, pedagodzy i wychowawcy TPD angażują w różne inicjatywy poświęcone sytuacji dziecka w rodzinie, szkole i innych instytucjach.
- Listopad nie jest przypadkowym miesiącem. Dla nas jest to miesiąc szczególnej uwagi poświęconej prawom dziecka. Co roku w okolicach rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, staramy się kierować uwagę wszystkich na dzieci i ich prawa. Nasza codzienna praca dedykowana jest poprawie sytuacji dziecka, zapobieganiu rozpadowi rodziny, przeciwdziałaniu przemocy, odrzuceniu, stygmatyzacji, wyrównywaniu szans dzieci na terenach wiejskich - podkreślają przedstawiciele TPD.
Kampanię #TPDprzeciwkoPRZEMOCY rozpoczęła społeczna debata współorganizowana z Komendą Miejską Policji w Szczecinie dotycząca wspierania dziecka w sytuacji kryzysowej przez policję i inne instytucje. Duża część spotkania poświęcona była uzależnieniom od narkotyków, wsparciu w sytuacji kryzysu rodzinnego oraz cyberprzemocy.
W mediach prowadzonych przez TPD pojawią się tematyczne artykuły i webinary o depresji, sytuacji dziecka podczas rozwodu rodziców, niebezpiecznej fascynacji patoinfluencerami, cyberprzemocy, etykietowaniu i przemocy rówieśniczej.
W kampanię zaangażowała się również młodzież. Specjalistyczna Placówka Wsparcia Dziennego dla Dzieci i Młodzieży z Zespołem Downa przygotowała tematyczny plakat nawiązujący do baśni o trzech małych świnkach i złym wilku. Wymowne hasło plakatu „Kiedyś przez komin, teraz przez komórkę” sugeruje, że niebezpieczeństwo, które może napotkać dzieci, czai się również w świecie online.
Zachodniopomorskie TPD zaangażuje się w organizowaną w grudniu przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie kampanię Biała Wstążka, która w tym roku poświęcona jest tematyce cyberprzemocy. W ramach planowanych przez TPD aktywności znajdą się propozycje otwartych spotkań ze specjalistami-terapeutami, psychologami, pedagogami i prawnikami.
4 i 5 grudnia odbędą się dni otwarte placówek prowadzonych przez TPD. Mieszkańcy Szczecina i okolic będą mogli odwiedzić placówki wsparcia dziennego i dowiedzieć się więcej o ich działalności, a także dołączyć bezpłatnie do organizowanych spotkań w o przemocy rówieśniczej, uzależnieniach czy cyberprzemocy. Harmonogram planowanych spotkań będzie dostępny na stronie internetowej i w mediach społecznościowych TPD.
(K)