Niedziela, 24 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Dzień Flagi, czyli święto całego narodu

Data publikacji: 02 maja 2024 r. 07:01
Ostatnia aktualizacja: 02 maja 2024 r. 18:12
Dzień Flagi, czyli święto całego narodu
Biel i czerwień są z nami od pokoleń.   

Drugiego maja, w czwartek, świętujemy Dzień Flagi. To okazja, by okazać szacunek barwom narodowym, które były źródłem pokrzepienia dla Polaków w najtrudniejszych momentach w dziejach naszego narodu. Uroczystości patriotyczne związane z Dniem Flagi rozpoczną się w Szczecinie o g. 12 pod Pomnikiem Czynu Polaków na Jasnych Błoniach, będziemy też mogli oddać krew w specjalnym autobusie. 

- Dzień nie jest przypadkowy, albowiem 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessäule i na Reichstagu w Berlinie - przypomina prof. Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie i pracownik Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego. 

Biało - czerwona tradycja rozpoczęła się jeszcze podczas panowania Piastów. To w ówczesnym wojsku używano motywu białego orła na czerwonym tle. W sensie prawnym kwestia barw narodowych pojawiła się po raz pierwszy w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku.

Jak zauważa w swoich materiałach Instytut Pamięci Narodowej: "Biel i czerwień są z nami od pokoleń. Barwy narodowe towarzyszyły powstańcom wielkopolskim, żołnierzom walczącym o granice odradzającej się Niepodległej, były świadkiem wydarzeń państwowych. Były z Polakami w chwilach radości i smutku. Zrywane przez okupantów, wywieszane w powstańczej Warszawie, malowane na samolotach walczących w Bitwie o Anglię, dumnie powiewające nad Monte Cassino, skrwawione w czasie strajków w grudniu 1970 roku, witały papieża Polaka, obecne na demonstracjach Solidarności". 

 - Flaga jest przede wszystkim symbolem narodu i państwa, świadczy o ciągłości historycznej. W wielu ważnych momentach dziejowych jej obecność była świadectwem trwania narodu polskiego. Biel i czerwień pojawiła się już podczas pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-Maja - dodaje prof. Kowalczyk. - Barwy te pojawiły się choćby podczas rozbrajania Niemców w Warszawie w 1918 r. Biało-czerwona flaga była wieszana przez Armię Krajową podczas Akcji „Burza”: powstania warszawskiego, wileńskiego, lwowskiego w 1944 r.

Święto, podczas którego szczególnie mocno akcentowane są symbole państwowości, to nie jest tylko polska specyfika. 

 - Przykładem są USA, gdzie święto ma miejsce 14 czerwca. Wywieszeniu flag na budynkach publicznych, domach prywatnych towarzyszą oficjalne uroczystości, jak również pikniki rodzinne - dodaje Krzysztof Kowalczyk. -  Na Ukrainie Dzień Flagi Państwowej obchodzi się 23 sierpnia. Niebiesko-żółta flaga Ukrainy jest symbolem sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji.

Z okazji Dnia Flagi przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim zaparkuje krwiobius. Krew będzie można oddawać w godzinach od 10 do 14. Ponadto Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie przygotowało konkursy, gry i kolorowanki dla dzieci. Odwiedzający będą mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu honorowego krwiodawstwa kręcąc „krwiokołem” oraz wykonać samodzielnie gadżet – przypinkę. Przed urzędem wojewódzkim będzie można zrobić sobie także pamiątkowe zdjęcie – w specjalnej ramce przygotowanej przez studentki Akademii Sztuki - Wiktorię Drużyńską i Emilię Biernat oraz przed muralem artysty i grafika Macieja Kredy Jurkiewicza.

Uroczystość patriotyczna z okazji Święta Flagi RP odbędzie się natomiast o godz. 12:00 na Jasnych Błoniach przy Pomniku Czynu Polaków. Organizatorami są wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski, marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz prezydent miasta Szczecin Piotr Krzystek. W programie przewidziano ceremoniał wojskowy, hymn państwowy, przemówienia okolicznościowe oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca „Szczecinianie”.©℗

(as)

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Łączy?
2024-05-02 17:57:45
Czy aby na pewno łączy? Nawet na tym forum takich którym biało-czerwona przeszkadza, których polskość uwiera jest bez liku... Bliżej im do Niemców - narodu zbrodniarzy niż do Polaków - nawet tego nie ukrywają...
mart
2024-05-02 12:08:39
tych flag narodowych jak na lekarstwo w Szczecinie, wstyd wielki ze nie potrafimy jej uszanować , a tzw. flaga unii jest flagą Polski
Flaga
2024-05-02 08:26:56
Mamy flagę Unii Europejskiej wspólnoty Europejczyków czy ona nie powinna nam wystarczać?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA