Jak dbać o drzewa w mieście, szczególnie podczas procesów inwestycyjnych? Odpowiedź na to i wiele innych pytań o miejskie drzewa padnie na pewno podczas konferencji „Szczecińskie Standardy zieleni w praktyce”. Zapisy na wydarzenie, które odbędzie się 16 czerwca, już trwają.
– Od 2021 roku trwa wdrażanie w procesy inwestycyjne realizowane przez miasto zasad wynikających z Zarządzenia Prezydenta Miasta Szczecin w sprawie „Standardów utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni Miasta Szczecin” – mówi Marta Safader-Domańska, Ogrodniczka Miasta. – Naszym celem było stworzenie efektywnych mechanizmów skutkujących ochroną drzew przed wycinką i zniszczeniem podczas inwestycji, stałe zwiększanie sadzonych drzew oraz poprawa ich kondycji. Po dwóch latach możemy już podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami z tego zakresu.
Podczas konferencji pojawią się odpowiedzi na pytania związane z wdrażaniem szczecińskich Standardów zieleni, w tym wiele bardzo praktycznych kwestii. Jak formułować wytyczne i umowy do projektów? Jak powinna wyglądać współpraca w zespołach projektowych? Jakie tradycyjne i innowacyjne rozwiązania mogą służyć drzewom? Jak wykorzystać wody opadowe? Jaką rolę pełni inspektor nadzoru dendrologicznego? Jakie problemy pojawiają się na budowie? W końcu – na bazie 2-letnich doświadczeń – jakie zmiany planowane są w procesie wdrażania szczecińskich Standardów zieleni?
– Celem tej konferencji jest propagowanie zasad zawartych w Standardach, uwrażliwienie wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego na tematy związane z zielenią i zapoznanie ich z nowoczesnymi rozwiązaniami, które mogą stosować w swojej pracy zawodowej. Pokazane zostaną również pozytywne zmiany, które przyniosły szczecińskie Standardy zieleni – wyjaśnia Ogrodniczka Miasta.
Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do projektantów wszystkich branż, inspektorów nadzoru, kierowników budowy i kierowników robót, pracowników jednostek samorządów terytorialnych i spółdzielni mieszkaniowych zajmujących się procesem przygotowania i realizacji inwestycji, deweloperów, aktywistów i wszystkich osób zainteresowanych tematyką ochrony zasobów przyrodniczych. Udział jest bezpłatny, wymagana jest jednak rejestracja na stronie . Zapisy trwają do końca maja.
Konferencja odbędzie się 16 czerwca 2023 r. w sali Auditorium Maximum Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie przy ul. Słowackiego 17.
(as)