Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Jak się zmieniał Szczecin? Losy katedry

Data publikacji: 29 października 2023 r. 12:14
Ostatnia aktualizacja: 30 października 2023 r. 14:14
Jak się zmieniał Szczecin? Losy katedry
Ulica Wielka i katedra – rok 1954 Fot. Zbigniew WRÓBLEWSKI  

Gdy wjeżdżamy do lewobrzeżnej części Szczecina od strony ulicy Energetyków, naszym oczom ukazuje się monumentalna budowla o charakterze sakralnym. To najważniejsza w mieście świątynia katolicka: bazylika archikatedralna św. Jakuba Apostoła.

Początki obecnej budowli sięgają XIII wieku. Architektonicznie zalicza się świątynię do gotyku ceglanego – stylu charakterystycznego w pasie Morza Północnego oraz Bałtyckiego, czyli od dzisiejszej Francji, przez Niemcy aż po Łotwę i Estonię, gdzie napotkamy podobne budowle.

Od średniowiecza była to fara miejska i modlili się tam katolicy. Dwa wieki później, w 1534 roku na Sejmiku Trzebiatowskim wprowadzono obowiązującą w Księstwie Pomorskim religię luterańską – kościół stał się świątynią protestancką. Tak więc od 1534 do 1945 roku kościół należał do gminy luterańskiej.

Mimo boskiej opatrzności katedry nie omijały różnego rodzaju nieszczęścia. Pierwsze większe odnotowano w roku 1456. Zawaliła się wówczas wieża południowa, co spowodowało zniszczenie zachodniej części korpusu nawowego. Zniszczeń dokonywały również żywioły oraz obce wojska.

Najbardziej dały się we znaki alianckie bombardowania Szczecina w roku 1944. Szacuje się, że było co najmniej 11 nalotów na miasto. Ich głównym celem były nie tylko obiekty przemysłowe, ale także gęsto zaludniony rejon śródmieścia ze starym miastem włącznie, gdzie znajduje się katedra. W efekcie całkowicie został zniszczony dach korpusu nawowego i hełm wieży oraz północna elewacja budowli, a wnętrza zostały wypalone.

W latach 1947-1949 ruiny kościoła tymczasowo zabezpieczono przed niszczeniem. Jednocześnie nie podejmowano odbudowy. Odbudowę rozpoczęto wraz z przekazaniem świątyni na własność Konferencji Episkopatu Polski oraz ze wskrzeszeniem diecezji szczecińsko-kamieńskiej bullą papieską papieża Pawła VI z 28 czerwca 1972 roku (podaje Wikipedia).

Katedra przez długie lata po wojnie stała w ruinie. Widać to doskonale na zdjęciach Zbigniewa Wróblewskiego. Wcześniejsze wykonano w roku 1954, a drugie w pierwszej połowie lat 60. XX wieku. – Na drugim zdjęciu stoją koledzy z okolicy Korzeniowskiego, gdzie wówczas mieszkałem. Od lewej stoi kolega, którego imienia i nazwiska nie pamiętam. W środku mój brat Janusz, a po prawej kolega Stasiu. – stwierdził Zbigniew Wróblewski, autor zdjęć.

Obecnie katedra pełni funkcję bazyliki archikatedralnej i jest głównym kościołem rzymskokatolickim Szczecina oraz główną świątynią metropolii szczecińsko-kamieńskiej. 11 czerwca 1987 roku bazylikę odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II.

* * *

Zachęcamy Czytelników do zajrzenia do rodzinnych albumów. Na pewno znajdą się w nich zdjęcia będące świadectwem przemian w Szczecinie. Szkoda, aby widoczne na nich budynki i ludzie zostali na kolejne lata w szufladach. Zdjęcia i Państwa wspomnienia chętnie opublikujemy. Razem stworzymy wspaniałą galerię prezentującą przemiany Szczecina na przełomie lat. Kontakt z autorem: krzysztof.zurawski@24kurier.pl. ©℗

Krzysztof ŻURAWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

wojtek
2023-11-01 12:34:05
Zamiast odbudować starówkę, towarzysze wysyłali cegły na odbudowę Warszawki. Pojedźcie na starówkę w Wa-wie. Nazywają to Lego - landem.
@Sławomir
2023-10-31 07:15:59
Pomimo sarkazmu, z jednym masz rację. Ten paskudny komunistyczny w formie budynek, otynkowany na wstrętny pomarańczowy, musi zniknąć z przestrzeni starego miasta. Podobnie jak barak po przeciwnej stronie. Trzeba odbudować kamienice na Grodzkiej i zrobić tam deptak z kawiarniami i galeriami sztuki. Tak aby turyści idący z zamku do katedry nie musieli z zażenowaniem mijać tego syfu albo fotografować kąśliwie, że tak wyglada centrum Szczecina. Bloczki wysmarowane sprayem też wyglądają fatalnie.
nareszcie
2023-10-31 06:54:54
Skończy się teraz wyciąganie pieniędzy przez czarną katomafię.
Obs.ryver
2023-10-30 18:11:54
Na szczęście, w czasach tow. Gierka budowę nowego Szczecina przeniesiono na PRAWOBRZEŻE!!! Tu żyje się wygodnie, schludnie, czysto, ciepło... Wszędzie blisko. Do tzw."Smródmieścia " czasami się jeżdzi szybkim tramwajem i jeszcze szybciej się wraca!!! Co wasi dziadkowie i ojcowie zbudowali- to macie! Nawet stocznie (3 szt.) zdewastowaliście! Więc sidżcie w tym swoim "Smródmieściu", ja wolę Puszczę Bukową (dewastowaną notorycznie przez kaczą bandę PiSdzielców!).
Sławomir
2023-10-30 13:51:32
Należy wyburzyć szkołę na Grodzkiej i wybudować reprezentacyjny dom według starych planów i pocztówek z pokojami do wynajęcia dla niemieckich turystów. Do tego serwować polski alkohol i zapewnić usługi atrakcyjnych polskich prostytutek. Wielki hajs jest do zarobienia.
@@@Eryk
2023-10-30 13:25:35
Jedź do Rotterdamu szukać starówki... Przyzwyczaiłem się już do waszego miauczenia - o własne nieudacznictwo oskarżacie innych i upatrujecie rozwiązania waszych problemów w kiczowatym kopiowaniu cudzej przeszłości - nie patrzcie w przeszłość tylko w przyszłość, żyjecie w przeszłości i przeszłością - zamiast XXI wiecznej "starówki" stwórzcie realną alternatywę - coś czego nie ma w Gdańsku czy w Wrocławiu albo w Poznaniu, coś co nie będzie kiczowatą wersją kiczowatej pocztówki sprzed 100 lat...
wieżowce i muzeum
2023-10-30 13:25:08
Problemem nie są 4-piętrowe bloki na Starym Mieście. Wielkim problemem są 10-piętrowe wieżowce zbudowane za Gierka. Można w nich mieszkać określony czas (kilkadziesiąt lat), a nie dożywotnio. Na Wyszyńskiego czy na Matejki już są problemy z pęknięciami na najwyższych piętrach. Gdybym mógł to zburzyłbym bloki na ul. Mściwoja i postawił piękny budynek a w nim muzeum II Wojny Światowej ze zdjęciami hitlerowskich zbrodni na Polakach. Dla niemieckich wycieczek.
@Wera
2023-10-30 08:43:30
Nie z tą ekipą co zarządza miastem. Oni nie potrafią wygospodarować 500 zł na podwyżki dla motorniczych którzy przewożą dziesiątki tysięcy pasażerów do pracy i do domu a co dopiero wysiedlić tysiące ludzi z bloków które się komuś nie podobają bo chciałby przedwojenne slumsy
Wera
2023-10-30 07:37:05
Nie No zostawmy na wieki otoczenie katedry, póki samo się nie rozleci. No bo jak wyburzymy i zaczniemy odrestaurowywać rę część miasta to przyjdą Niemcy :))) większego idiotyzmu dawno nie czytałem. Lepiej siedzieć po uszy w g… ale własnym, niż dać komuś zamontować toaletę z której będą mogli wszyscy korzystać. Niech wykupią i wybudują, byle wg starych planów i pocztówek. Taką makietę jak ma Warszawa czy Gdańsk. Jak widać to się sprawdza.
eh
2023-10-30 01:24:40
te paskudne wieżowce....
Robert
2023-10-30 01:05:07
Hehe No niektórych fantazja ponosi z tymi wykupami przez Niemców. Fakt faktem, że to całe komunistyczne, małomiasteczkowe osiedle trzeba wyburzyć jak najszybciej i zacząć kompleksową odbudowę starego miasta. A czy będą to robić Niemcy, Izraelczycy czy Saudyjczycy nieważne. Ważne żeby ten syf powojenny znikł z oczu mieszkańców i turystów.
@@Eryk
2023-10-30 00:22:43
W Gdańsku też zabudowa była gęsta i śmierdziało rybami i unosił się kurz węglowy. I doszczętnie to zniszczono w wojnę. Po wojnie jednak nikt nie wpadł na debilny pomysł aby postawić na miejscu starówki sowchozowe osiedle, a odbudowano pieczołowicie tę gęstą zabudowę. Dlatego i tylko po to walą do Gdańska tłumy turystów, a u nas w drodze z katedry na zamek , mijając pomarańcz paskudnà szkołę, bloczki rodem z Pcimia i barak tylko drwiąco się uśmiechają i robią złośliwe fotki, myśląc że to centrum
Eryk Pomorski
2023-10-29 22:01:08
A niech wykupią i Ekwadorczycy, jeśli odbudują stare miasto. Tylko temu przyklasnąć! Wszystko lepsze od tych PGRowskich bloczków. Gotyk pomorski to styl katedry ignorancie. Co do przedwojennej zabudowy, to musiała być ciasna jak każda starówka. A że były tam piękne kamienice widać na przedwojennych zdjęciach i pocztówkach. To co opisujesz było na każdym rynku wszystkich miast. Nikt jednak nie wyburza starówek w Poznaniu, Toruniu , a w Gdańsku i Warszawie tez odbudowano ciasną zabudowę.
@ Eryk Pomorski
2023-10-29 19:42:03
Pomorski gotyk? Co piłeś, jadłeś czy wąchałeś że masz takie omamy? Wiesz jak ten obszar wyglądał przed wojną? Tam był targ rybny i węglowy, biedna, ciasna i nie reprezentacyjna zabudowa, smród i brud, rybie flaki i miał węglowy...
@ Eryk Pomorski
2023-10-29 15:35:23
Deweloperze z Platformy Obywatelskiej nie udawaj, że odczuwasz straszny ból mentalny z powodu braku pomorskiego gotyku na Starym Mieście. To bajka dla dzieci. Chodzi o wielką kasę. Czytałem jakiś czas temu na portalu niemieckim, że kilka niemieckich instytucji jest zainteresowana wykupieniem terenów (budynków) po ewentualnym wyburzeniu starych. Niemcy przy pomocy prawników, wielkiej kasy i 5 kolumny z PO przejmują powoli Pomorze Zachodnie. Są mądrzejsi od Putina.
Ares
2023-10-29 14:50:34
Szkoda że Szczecin nie stał się spadkobiercą Wilna, tak jak Wrocław jest w pewnym stopniu kontynuacją Lwowa.
Eryk Pomorski
2023-10-29 14:25:00
I te parszywe bloczki do pilnego wyburzenia w otoczeniu pomorskiego gotyku! Towarzysz pierwszy prezydent i jego równie nieudolni uczniowie powinni być pośmiertnie za ten syf, co zgotowali w miejscu starego miasta potępieni!
Wojciech
2023-10-29 13:28:21
Pomyłka podczas nocnych nalotów aliantów w 1944 całkowicie zmieniła Szczecin. Atakowane cele były po drugiej stronie Odry. Widać to po zniszczeniach. Pozdrawiam
Żywioł Nitrasa.
2023-10-29 12:40:32
Teraz przynajmniej jest co piłować. Nie to, co w latach 50 - tych ubiegłego wieku. Ale i Nitrasa wtedy jeszcze nie było.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA