Jeszcze tylko do końca grudnia można skorzystać z bezpłatnych badań w programie „Profilaktyka 40 Plus”. W Zachodniopomorskiem wykonywane są w 91 pracowniach diagnostycznych. To pakiet badań umożliwiających wczesne wykrycie chorób układu krążenia oraz nowotworowych, które należą do najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów Polaków. Chętniej korzystają z niego kobiety, a przecież jego część skierowana jest specjalnie do panów. W naszym regionie na 180 tysięcy wszystkich przebadanych w tym programie niemal 108 tys. to panie.
To program, jak wskazuje nazwa, dla osób, które mają 40 lat i więcej. Bo ze statystyk wynika, że w tym wieku znacząco wzrasta ryzyko nadciśnienia, cukrzycy i miażdżycy. Ponadto u osób po czterdziestce mogą się również zaostrzyć choroby przewlekłe, w tym: układu krążenia, pokarmowego, odpornościowego, hormonalnego, moczowego, a także choroby skóry i tarczycy oraz choroby układu oddechowego.
– Od lipca 2021 roku, gdy program ruszył, do listopada b.r., czyli w ciągu prawie 3,5 roku, skorzystało z niego w naszym województwie 180 tys. osób w wieku od 40. roku życia wzwyż – informuje Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – Częściej z programu korzystają kobiety – było ich 107,8 tys., niż mężczyźni – tych było 72,2 tys.
W ramach programu, w zależności od wskazań wynikających z ankiety, wykonywane są: morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP, poziom kreatyniny we krwi, poziom kwasu moczowego we krwi, badanie ogólne moczu, krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT), pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn obejmuje dodatkowo badanie w kierunku raka prostaty: PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity. A także: pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Jeśli wyniki badań zaniepokoją, to lekarz może skierować pacjenta na diagnostykę poszerzoną lub na konsultację do innych lekarzy specjalistów np.: onkologa, diabetologa, reumatologa czy kardiologa.
Aby otrzymać skierowanie na badania z programu „Profilaktyka 40 Plus”, należy wypełnić ankietę. Można to zrobić samodzielnie – na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), w podmiocie realizującym badania lub w aplikacji mojelKP.
Na podstawie e-skierowania można się zarejestrować na badania w dowolnie wybranej placówce. Można to zrobić na IKP lub bezpośrednio, dzwoniąc do realizatora programu. Na badania należy zabrać dowód osobisty.
– W województwie zachodniopomorskim program realizuje 91 pracowni diagnostycznych – podaje Małgorzata Koszur. – W części szczecińskiej województwa najwięcej wykonawców jest w Szczecinie (33), w Stargardzie (3), w Goleniowie (3), po 2 podmioty w Bezrzeczu, Choszcznie, Gryficach, Gryfinie, Nowogardzie i Świnoujściu, po jednym w Mierzynie, Załomiu, Pyrzycach, Kamieniu Pomorskim, Dębnie i Barlinku. W części koszalińskiej: najwięcej podmiotów jest w Koszalinie (14), w Szczecinku (5), w Kołobrzegu (4), po 2 w Połczynie-Zdroju, Świdwinie i Wałczu, po jednym w Białogardzie, w Sławnie i Darłowie w powiecie sławieńskim, w Będzinie w powiecie koszalińskim.
Wykaz teleadresowy realizatorów programu publikowany jest na stronie internetowej ZOW NFZ: www.nfz-szczecin.pl/ w aktualnościach Dla Pacjenta.
Na badania najlepiej jest przyjść rano, bo większość badań krwi powinno się wykonywać na czczo, tzn. przed pierwszym posiłkiem, między godz. 7:00 a 9:30. W dniu poprzedzającym badanie zaleca się spożycie do godz. 18 lekkiej kolacji – bezmięsnej i bezalkoholowej (13-godzinna przerwa w spożywaniu posiłków). Przed planowanym badaniem moczu należy unikać znacznego wysiłku fizycznego, który może spowodować pojawienie się w moczu lub zwiększenie stężenia białka i ciał ketonowych. Zaleca się również dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących. Przynajmniej dzień przed planowanym oddaniem moczu do badania zaleca się powstrzymanie od stosunków płciowych. Materiałem do badania jest mocz poranny, ze środkowego strumienia, który należy pobrać do jałowego pojemnika kupionego w aptece.
Osoby, które skorzystały już z tego programu, mogą ponowić badania po upływie co najmniej 12 miesięcy od poprzednich. Drugie skierowanie jest generowane z systemu automatycznie (w ciągu siedmiu dni) na ten sam zakres badań, co poprzednio. Nie trzeba ponownie wypełniać ankiety. ©℗
(sag)