Poniedziałek, 25 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Kurczą się zapasy w Banku Mleka Kobiecego. Wcześniaki w potrzebie

Data publikacji: 08 stycznia 2021 r. 19:43
Ostatnia aktualizacja: 08 stycznia 2021 r. 19:43
Kurczą się zapasy w Banku Mleka Kobiecego. Wcześniaki w potrzebie
Fot. Ryszard Pakieser  

Zapasy w Banku Mleka Kobiecego w szpitalu na szczecińskich Pomorzanach się kurczą. Obecnie z tym wyjątkowym bankiem współpracują tylko trzy panie. To za mało. By móc efektywnie dysponować mlekiem i mieć jego optymalny zapas, w stałej współpracy z BMK powinno być mniej więcej sześć pań. Placówka zaprasza więc do współpracy.

Potrzebne honorowe dawczynie

- Do tej pory zamrażarki i lodówki BMK były pełne, a dzieci mogły liczyć na stałą pomoc w karmieniu mlekiem kobiecym - informuje Bogna Bartkiewicz, rzecznik prasowy szpitala. - Teraz, może to pandemia i obawa, że czas temu nie sprzyja, sprawiają, że liczba mam, które oddają nam swój pokarm jest bardzo mała? Czas pandemii nie jest jednak przeciwwskazaniem do honorowego oddawania mleka kobiecego. Ze względu na specyfikę swej działalności, niezależnie od epidemii, w BMK bardzo restrykcyjnie przestrzega się wszystkich zaleceń sanitarnych, a proces badania mleka, jego pasteryzacji i przechowywania jest przeprowadzany z zachowaniem najwyższych środków ostrożności.

Dodatkowo, z powodu koronawirusa, wprowadzono dodatkowe środki zabezpieczeń epidemicznych:

  • zanim kobieta zostanie honorową dawczynią mleka kobiecego, jest badana (jej krew i mleko),
  • przeprowadzony jest z nią specjalny wywiad, wyklucza się przeciwwskazanie do oddawania mleka
  • przed przyjściem do BMK każda pani ma mierzoną temperaturę
  • podczas wizyty w BMK, zarówno personel Banku, jak i dawczyni mają na sobie obowiązkowe maseczki ochronne i dezynfekują dłonie
  • przed i po wizycie dezynfekowane jest stanowisko w BMK
  • próbkę mleka potrzebną do zbadania kobieta odciąga na miejscu, w BMK, korzystając z profesjonalnego laktatora, z jednorazowymi końcówkami
  • sam laktator, mimo że nie ma bezpośredniego kontaktu z dawczynią, jest dezynfekowany zarówno przed, jak i po ściągnięciu próbki mleka
  • każda buteleczka oddanego mleka jest starannie badana, by wykluczyć jakiekolwiek czynniki, które uniemożliwią podanie mleka dziecku
  • oddawane do banku mleko jest pasteryzowane z przestrzeganiem wszystkich niezbędnych norm sanitarnych

Zgłoszenia przyjmowane są w dowolnej formie. Zespół specjalistów z BMK chętnie odpowie na wszystkie pytania i „poprowadzi za rękę” każdą honorową dawczynię mleka kobiecego:

tel. 91 466 14 46: poniedziałki i środy godz. 7.30-15.30, piątki godz. 11.30-15.00
e-mail: bankmleka@spsk2-szczecin.pl

Dla najmniejszych i najsłabszych

W Klinice Położnictwa i Ginekologii szpitala na Pomorzanach od początku 2021 roku na świat przyszło 50 dzieci, w tym jedna para bliźniąt – dziewczynek. Zarówno bliźniaczki, jak i pierwszy noworodek, który urodził się w tym roku to wcześniaki. A wcześniaki potrzebują szczególnej opieki. Np. w postaci mleka z Banku Mleka Kobiecego.

- Pierwszym noworodkiem, który w tym roku urodził się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie była Zuzia - informuje Bogna Bartkiewicz. - Przyszła na świat 1 stycznia, o godz. 9.02. Mała Zuzia jest wcześniakiem, urodziła się z wagą 2790 g i mierzyła 54 cm. Jest w dobrym stanie, otrzymała 10 punktów w skali Apgar i już wróciła do domu. Zdarzają się jednak wcześniaki, które potrzebują pomocy w postaci mleka z Banku Mleka Kobiecego (BMK), bo z różnych względów nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy.

Mleko jak lek

- Pamiętajmy, że naturalny pokarm kobiecy, to pokarm doskonały, w krytycznych sytuacjach najlepszy lek dla przedwcześnie urodzonego dziecka, i choć medycyna i technologia bardzo szybko się rozwijają, to na rynku wciąż nie ma mieszanki pokarmowej, która mogłaby się równać z naturalnym mlekiem kobiecym - podkreśla rzeczniczka szpitala. - A mleko z banku mleka kobiecego jest traktowane jako drugie, najlepsze po mleku matki biologicznej. Dlatego czekamy na honorowe dawczynie, a jeszcze bardziej czekają na nie maleństwa, które mają trudniejszy start niż inne dzieci.

(sag)

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA