Szczecinian do tego pomysłu przekonywać nie trzeba. Inaczej niż Prezydenta Szczecina. Zatem postulat o wyznaczenie przejścia dla pieszych na wprost - z al. Papieża Jana Pawła II - magistratu powrócili nie tylko aktywiści szczecińskich inicjatyw, stowarzyszeń i ruchów miejskich, ale również radny Przemysław Słowik. Oryginalnym happeningiem w Międzynarodowy Dzień Zebry.
Nietypowe święto przypadło w piątek, w ostatni dzień stycznia. Tuż przed godz. 11 społecznicy rozwinęli pasy przed szczecińskim magistratem, tworząc tymczasowe przejście dla pieszych na pl. Armii Krajowej. Czyli prowadzące z al. Papieża Jana Pawła II wprost na główne, zwane też prezydenckim, wejście do magistratu.
- Chcemy zaapelować do włodarzy miasta o priorytetowe potraktowanie ruchu pieszego w Szczecinie. O przyspieszenie poprawy warunków poruszania się piechotą. Zwrócimy się do prezydenta o przywrócenie pieszym przestrzeni placu Armii Krajowej, zgodnie z jego historycznym charakterem. Składamy formalny wniosek o wyznaczenie przejścia dla pieszych w osi al. Papieża Jana Pawła II - informowała Kamila Grochowicka z „Rowerowego Szczecina".
W happeningu - wspólnie z aktywistami Stowarzyszenia Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina, Inicjatywy Nowy Szczecin, Szczecińskiego Ruchu Miejskiego oraz Stowarzyszenia Rowerowy Szczecin - wziął udział również Przemysław Słowik, radny Rady Miasta Szczecin. Symbolicznie zrzekając się przywileju korzystania z miejsc postojowych wyznaczonych dla samorządowców na - spornym - środku pl. Armii Krajowej. Zaapelował również do miejskich urzędników o przesunięcie wyznaczonych w tym miejscu parkingów dla osób z niepełnosprawnościami bliżej wejść do magistratu.
- W aspekcie komunikacji, bez wątpienia znaleźliśmy się w Szczecinie w punkcie, w którym wszyscy, bez względu na sposób przemieszczania się, są niezadowoleni. Poruszanie się samochodem po mieście już dawno stało się nieprzyjemne i nieefektywne. Komunikacja zbiorowa jest zatłoczona, nieregularna, a jej zasięg ograniczony. Wciąż nie ma spójnej sieci dróg rowerowych. Na samym końcu tego łańcucha znajdują się piesi, którzy muszą pokonywać zastawione autami, krzywe chodniki i przejścia ze zbyt krótkim światłem zielonym. Przejścia dla pieszych wciąż statystycznie stanowią miejsca najniebezpieczniejsze dla niechronionych uczestników ruchu. W 2019 roku w Szczecinie doszło do 100 wypadków na przejściach dla pieszych, 3 osoby zmarły a 57 zostało rannych - przekazywała Kamila Grochowicka.
Jednocześnie przekonując: „Miasto planuje remont al. Papieża Jana Pawała II. Fragment graniczący z ul. Felczaka, zostanie przebudowany na wzór jej wcześniejszych odcinków. Zostanie tam wprowadzony ruch pieszy środkiem traktu. Wnioskujemy więc o poprowadzenie ruchu pieszego na wprost, w kierunku Urzędu Miasta. Priorytet dla ruchu pieszego w tym miejscu powinien oznaczać umożliwienie pieszym poruszanie się intuicyjne i zgodne z wcześniejszą trasą".
Wniosek w tej sprawie aktywiści złożyli w biurze prezydenta miasta.
(an)
Fot. Ryszard PAKIESER
Na zdjęciach: wyznaczenie przejścia dla pieszych na wprost magistratu pozwoli pieszym na dogodne i bezpieczne dojście do urzędu - przekonywali uczestnicy happeningu, zorganizowanego w Szczecinie w Międzynarodowym Dniu Zebry.