"Międzyodrze jest obszarem o wyjątkowych walorach przyrodniczych, unikatowych na skalę europejską. Dla wielu - w tym także szczecinian - to wciąż nieodkryty ląd. Ta izolacja sprzyja naturalnemu bogactwu, które w tej części Europy jest czymś wyjątkowym. Przez to wymagającym ochrony" - przekonywał Łukasz Ławicki z inicjatywy "Stwórzmy Park Narodowy Dolina Dolnej Odry".
Właśnie tej idei - uczynienia Międzyodrza obszarem szczególnej ochrony przyrodniczej - została poświęcona najnowsza ze szczecińskich mozaik. Jej odsłonięcie - na ścianie wieżowca przy ul. Wyszyńskiego 36-38 - nastąpiło w sobotę (7 października).
Lokalizacja wybrana nieprzypadkowo - bo z widokiem na Odrę. Podobnie jak główny element kompozycji: zimorodek. Ten ptak - podobnie jak przedstawiciele ponad 200 innych gatunków, w tym zagrożonych wyginięciem - zamieszkuje rejon Międzyodrza. Stał się też nieformalnym symbolem Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry, o którego utworzenie zabiegają społecznicy, przyrodnicy, naukowcy, ornitolodzy, specjaliści w dziedzinie dziedzictwa narodowego oraz ludzie mediów.
- Od dwudziestu lat w Polsce nie powstał żaden nowy park narodowy. Ustawa daje bowiem prawo weta gminom, które miałyby się znaleźć w obszarze szczególnej ochrony przyrodniczej. To złe prawo trzeba oczywiście zmienić. Natomiast Międzyodrze jest obszarem o wyjątkowych walorach przyrodniczych, unikatowych na skalę europejską. Pośród wszystkich innych proponowanych lokalizacji dla nowych parków, właśnie to miejsce jest idealnym. Międzyodrze Parkiem Narodowym! - przekonywali przedstawiciele Towarzystwa Krajoznawczego "Krajobraz", z których inicjatywy - podobnie jak stowarzyszenia "Oswajanie Miasta" oraz Młodzieżowego Strajku Klimatycznego - powstała w Szczecinie mozaika dedykowana Odrze. ©℗
(an)