Poniedziałek, 25 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Nagroda Pileckiego dla szczecinianina za książkę o łowcy nazistów

Data publikacji: 21 listopada 2021 r. 20:39
Ostatnia aktualizacja: 23 listopada 2021 r. 23:29
Nagroda Pileckiego dla szczecinianina za książkę o łowcy nazistów
 

Szczecinianin Filip Gańczak został laureatem Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w kategorii reportaż historyczny za książkę "Jan Sehn. Tropiciel nazistów". Nagroda jest przyznawana autorom najlepszych publikacji historycznych i reporterskich na temat historii Polski w XX wieku, a także reporterom wojennym.

- Po kilku nominacjach pierwszy raz otrzymałem nagrodę za książkę. Jestem szczęśliwy i zaszczycony - komentuje Filip Gańczak. - Wybitny patron nagrody, wspaniali współnominowani, zacna międzynarodowa kapituła – to wszystko składa się na niezwykły prestiż tego wyróżnienia.

Bohater jego książki, profesor Jan Sehn, był długoletnim dyrektorem Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, położył wielkie zasługi dla rozliczenia zbrodni niemieckich w Polsce. Jako sędzia śledczy prowadził dochodzenia m.in. przeciwko komendantom obozu płaszowskiego Amonowi Göthowi i Auschwitz – Rudolfowi Hößowi oraz Josefowi Bühlerowi, szefowi tzw. rządu Generalnego Gubernatorstwa. Zgromadzony wówczas materiał dowodowy jest dziś bezcennym źródłem wiedzy o niemieckiej okupacji. Sehn, autor pionierskiego opracowania "Obóz koncentracyjny i zagłady Oświęcim", miał także udział w ukryciu i ocaleniu spuścizny katyńskiej, zgromadzonej przez Jana Zygmunta Robla.

– Pierwsze wrażenie musiało być dla niego piorunujące - tak zetknięcie się Sehna z nazistowskimi oprawcami opisuje Gańczak. - W odczycie z sierpnia 1945 r. mówił o „duchu mścicielu, który raz na zawsze w proch i pył rozpędzi krzyżacką zawieruchę”. Później jednak bardzo humanitarnie traktował nawet najokrutniejszych zbrodniarzy, takich jak Amon Göth czy Rudolf Höss. W latach 60. przedstawiał się wręcz jako przeciwnik kary śmierci, choć nadal z wielką energią ścigał niemieckich zbrodniarzy.

Filip Gańczak pracuje w warszawskim Instytucie Pamięci Narodowej. Specjalizuje się w tematyce niemieckiej i polsko - niemieckiej.

Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego została ustanowiona w 2021 r. przez Instytut Pileckiego we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i w porozumieniu z rodziną Witolda Pileckiego. Oprócz nagrody w kategorii reportaż historyczny wręczono także nagrodą specjalną dla korespondentów wojennych. Dostała ją Christina Lamb za „Our Bodies, Their Battlefield: What War Does to Women” o tym, jak podczas wojen cierpią kobiety.

W skład międzynarodowej kapituły, przyznającej nagrody, weszli uznani naukowcy: prof. Richard Butterwick-Pawlikowski, prof. Marek Cichocki, dr Piotr Cywiński (przewodniczący), Jack Fairweather, prof. Patrycja Grzebyk, prof. Marek Kornat, dr Wojciech Stanisławski i prof. Claudia Weber, jak również Krzysztof Kosior - przedstawiciel rodziny Patrona Nagrody, prawnuk Witolda Pileckiego.©℗

Alan Sasinowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Tak myślałem
2021-11-23 23:13:43
Że dyskusja się urwie gdy emocjonalny szantaż urojonym polskim antysemityzmem nie zadziała... W Polsce nikt dumny nie był z tego że niektórzy Polacy kolaborowali z Niemcami i byli takim samym zagrożeniem dla Żydów jak i Polaków. Natomiast jak i czym wytłumaczyć zbrodnie Żydów na Polakach którzy Niemców zwalczali i próbowali Żydów ratować w sytuacji gdy nie tylko ich życie nie było zagrożone ale też posiadali realną władzę de facto współuczestnicząc w okupacji Polski po IIWŚ...?!?
@@Ciekawe
2021-11-22 20:07:39
To zależy, znaczną część sprawców została ukarana znacznie mocniej niż niemieccy zbrodniarze... Jedwabne, porównaj sobie kary dla Polaków z karą dla Niemca Hermanna Schapera. W Polsce realnie karana śmiercią za mordowanie Żydów, w Niemczech nikt nie dostał więcej niż kilka lat za masowe mordy. Po drugie niemiecka okupacja spowodowała że niektórzy Polacy strategię przetrwania oparli na kolaboracji z okupantem a co kierowało Żydami mordującymi Polaków takich jak Pilecki czy Fieldorf?
@Ciekawe
2021-11-22 19:25:25
A Polacy wstydzą się zbrodni na Żydach?
Ciekawe
2021-11-22 14:41:03
Czy Żydzi się wstydzą swoich zbrodni na Polakach?
@łanderful
2021-11-22 14:16:02
Wam żal tyłek ściska bo u siebie nikogo takiego jak Pilecki nie mieliście...
Historia
2021-11-22 13:25:57
Gratulacje! Nagroda im. Witolda Pileckiego zobowiązuje. Czekamy teraz na następną książkę, która zilustruje słowa rtm. Pileckiego wypowiedziane w niewoli w zarządzanym przez Żydów UB, że "Ja już żyć nie mogę (...), mnie wykończono. Bo Oświęcim to była igraszka". Tropmy sadystycznych morderców nieustannie i nagłaśniajmy ich zbrodnie.
łanderful
2021-11-22 07:13:38
To świetna okazja by pochodzić z prześcieradłem Pileckiego po całym mieście.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA