Tylko do końca czerwca można skorzystać z bezpłatnych badań w ramach programu Profilaktyka 40 Plus. To program adresowany do kobiet i mężczyzn, którzy ukończyli 40. rok życia. Może pomóc we wczesnym wykryciu chorób układu krążenia oraz nowotworowych, które należą do najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów Polaków.
Kto jeszcze z tej możliwości nie skorzystał, powinien to zrobić teraz. A jeśli ktoś skorzystał ponad rok temu lub wcześniej, może to powtórzyć. W Zachodniopomorskiem można się zbadać w jednej z 89 pracowni diagnostycznych, które realizują ten program.
Statystyki mówią, że właśnie po czterdziestce znacząco wzrasta ryzyko nadciśnienia, cukrzycy i miażdżycy. Mogą się również zaostrzyć choroby przewlekłe, w tym: układu krążenia, pokarmowego, odpornościowego, hormonalnego, moczowego, a także choroby skóry i tarczycy oraz choroby układu oddechowego. Po to, aby o tych problemach zdrowotnych wiedzieć jak najszybciej i pozwolić sobie pomóc na czas, jest właśnie program Profilaktyka 40 Plus.
Na razie dane Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ wyraźnie wskazują, że z tej szansy chętniej korzystają panie. W całym regionie w tym programie do tej pory wykonano ponad 138 tysięcy badań.
– Częściej z programu korzystają kobiety, wykonały prawie 83 tys. badań (82 944) – informuje Małgorzata Koszur, rzeczniczka ZOW NFZ. – Mężczyźni niecałe 55,5 tys. badań (55 393).
W programie, w zależności od wskazań wynikających z ankiety, wykonywane są: morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP, poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT). Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn obejmuje dodatkowo badanie w kierunku raka prostaty: PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity. Są w nim także: pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Jeśli wyniki okażą się niepokojące, lekarz będzie mógł skierować pacjenta na diagnostykę poszerzoną lub na konsultację do innych lekarzy specjalistów np.: onkologa, diabetologa, reumatologa czy kardiologa.
Aby otrzymać skierowanie na badania w tym programie, należy wypełnić ankietę. Można to zrobić samodzielnie – na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP); dzwoniąc na infolinię 800 100 101 (działa od 8-18); w przychodni POZ, która uczestniczy w programie lub w aplikacji mojeIKP.
Na podstawie e-skierowania można się zarejestrować na badania w dowolnie wybranej placówce. Można to zrobić na IKP lub bezpośrednio, dzwoniąc do realizatora programu. Na badania należy zabrać dowód osobisty.
– W województwie zachodniopomorskim program realizuje 89 pracowni diagnostycznych – podaje Małgorzata Koszur. – W części szczecińskiej województwa najwięcej wykonawców jest w Szczecinie (32); w Stargardzie (3), po 2 podmioty w Bezrzeczu, Goleniowie, Gryfinie, Nowogardzie i Świnoujściu. Po jednym w Mierzynie, Załomiu, Pyrzycach, Choszcznie, Gryficach, Kamieniu Pomorskim i Dębnie. W części koszalińskiej: najwięcej podmiotów jest w Koszalinie (14), w Szczecinku (6), w Kołobrzegu (4), po 2 w Połczynie-Zdroju, Świdwinie i Wałczu; po jednym w Białogardzie; w Sławnie i Darłowie w powiecie sławieńskim; w Będzinie i Bobolicach w powiecie koszalińskim; oraz w Grzmiącej i Wierzchowie w powiecie szczecineckim.
Wykaz teleadresowy realizatorów programu publikowany jest na stronie internetowej ZOW NFZ.
Z programu można skorzystać powtórnie po upływie co najmniej 12 miesięcy. Drugie skierowanie jest generowane z systemu automatycznie (w ciągu siedmiu dni) na ten sam zakres badań, co poprzednio. Nie trzeba ponownie wypełniać ankiety. ©℗
(sag)