Zawarto porozumienie w sprawie koszalińskiej ścieżki dendrologicznej znajdującej się w pasie drogowym drogi wojewódzkiej nr 107, pomiędzy miejscowościami Dziwnówek i Wrzosowo.
Na długości około dwóch kilometrów rośnie tam kilkadziesiąt odmian lilaków, klony palmowe, brzozy karłowate, wszystkie jadalne odmiany kasztanowców, platan zachodni i wschodni oraz mamutowce olbrzymie.
Pomysłodawcą ścieżki jest członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego Andrzej Szlawski. Od 2004 roku sukcesywnie nasadzał tam pierwsze gatunki drzew. Sadzenie roślin rozpoczął przy drodze, przed swoją posesją. Jego zainteresowania dendrologiczne wpłynęły na powstanie unikatowej kolekcji drzew i krzewów. Wzdłuż drogi powstała ścieżka dendrologiczna nazwana „Aleją Kalinową”. Stworzona została w celach dydaktycznych oraz jako atrakcja turystyczna. Przy drodze znajduje się ścieżka rowerowa, która prowadzi bezpośrednio do centrum Dziwnówka, Dziwnowa i Łukęcina.
Obecnie wzdłuż drogi znajduje się około 2500 drzew i krzewów. Z racji wieku A. Szlawski zwrócił się do dyrektora Ogrodów Przelewickich Zygmunta Siarkiewicza o pomoc w opiece nad kolekcją roślin. Doszedł bowiem do wniosku, że potrzebuje wsparcia przy swoim długoletnim projekcie, w który włożył dużo serca i czasu.
Po rozmowach i odwiedzinach trasy dendrologicznej podpisano porozumienie z Zachodniopomorskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Koszalinie w sprawie współpracy przy utrzymaniu ścieżki dendrologicznej.
Ogrody Przelewice Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej będzie zajmowało się nadzorem nad rosnącymi na ścieżce dendrologicznej roślinami i uzupełnianiem kolekcji. Ogrody zajmą się także promocją walorów ścieżki, uwzględniającą poszanowanie unikatowej przyrody oraz dziedzictwa przyrodniczego. Jej założyciel będzie mógł nadal zajmować się roślinami pod kątem merytorycznym jako kurator unikatowej kolekcji. Porozumienie w sprawie ścieżki obowiązywać będzie do końca 2028 roku. ©℗
Jacek SŁOMKA