Od poniedziałku (21 września) od godz. 18 Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna przy ul. Mącznej w Szczecinie rozpoczyna działalność w dawnej lokalizacji - w pawilonie 14 (wejście od szczytu budynku, od strony parku).
W ostatnich miesiącach poradnia przyjmowała pacjentów w wynajętych i odpowiednio przystosowanych mobilnych pawilonach. Obecnie, w związku ze zbliżającym się okresem jesienno-zimowym, dyrekcja szpitala zdecydowała o zmianie miejsca udzielania tych świadczeń, by zapewnić pacjentom możliwość oczekiwania na wizytę u specjalisty w poczekalni zlokalizowanej wewnątrz budynku.
Poradnia przyjmuje pacjentów w dni powszednie od godziny 18 do godziny 8 dnia następnego oraz całodobowo w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy. Ale w związku ze stanem pandemii, wprowadzone zostały zmiany organizacyjne w udzielaniu świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
- Pacjenci z objawami infekcji, szczególnie górnych dróg oddechowych lub z gorączką, proszeni są najpierw o kontakt telefoniczny pod nr. tel. 918806389 - zwraca uwagę Magdalena Knop, rzeczniczka prasowa szpitala "Zdroje" w Szczecinie.
Specjalista zdecyduje, jaki tok postępowania i opieki nad chorym należy w konkretnym przypadku przyjąć.
- Przypominamy też, że osoby oczekujące w poczekalni na wizytę u specjalisty zobligowane są do stosowania maseczek ochronnych zakrywających zarówno usta jak i nos - dodaje rzeczniczka. - Obowiązkowo muszą też zdezynfekować przy wejściu do budynku dłonie. W poczekalni należy zachować zasady dystansu społecznego.
Piesi mogą dotrzeć do miejsca świadczenia nocnej i świątecznej opieki medycznej zarówno przez bramę główną, jak również przez furtkę przy bramie technicznej szpitala. Za to wjazd dla pacjentów przybywających własnymi samochodami odbywa się jedynie przez bramę główną. Pacjenci korzystający ze świadczeń nocnej i świątecznej opieki nie ponoszą opłat parkingowych. Otrzymany przy wjeździe na teren placówki bilet parkingowy należy dać do ostemplowania podczas wizyty, a następnie przekazać go przy wyjeździe pracownikowi ochrony przy bramie.
Placówka przy ul. Mącznej 4 jest obecnie jednym z trzech tego typu - realizujących świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - w Szczecinie.
Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej pomocy POZ można skorzystać jedynie w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu - w tych sytuacjach należy wezwać pogotowie lub zgłosić się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Po pomoc do nocnej i świątecznej opieki należy się zgłaszać wówczas, gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy lub gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni POZ może niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia chorego.
opr. (sag)
Fot. Szpital "Zdroje"