Nowy herb, flaga, banner i pieczęć od piątku (20 bm.) obowiązują w gminie Marianowo. Zmiana wizerunku dotychczasowych symboli gminnych była konieczna, gdyż nie były zgodne z tradycją historyczną i przygotowano je z pominięciem zasad weksylologii.
Opracowane jakiś czas temu przez władze Marianowa nowe symbole gminy uzyskały pozytywną opinię ministra spraw wewnętrznych i administracji po uprzednim zaopiniowaniu przez Komisję Heraldyczną działającą przy tym ministrze. Jak przyznaje wójt gminy Elżbieta Rink, forma graficzna symboli gminnych wynika z uzasadnienia heraldycznego i miejscowej tradycji.
– Nasza gmina leży w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, w środkowej części powiatu stargardzkiego, na Równinie Nowogardzkiej i Pojezierzu Ińskim – tłumaczy Elżbieta Rink, wójt Marianowa. – Istotną rolę dla gminy odgrywają jej walory przyrodnicze, głównie malownicza dolina rzeki Krępy oraz bardzo czyste i bogate w ryby jezioro Marianowskie, które przyciąga wędkarzy. Na jeziorze są również świetne warunki dla żeglarzy i kajakarzy. Przez gminę przebiega także czerwony Szlak Hetmana Stefana Czarnieckiego, upamiętniający stacjonowanie na tych terenach wojsk hetmana w 1657 roku. Nie brakuje wielu wysokiej klasy zabytków.
Wójt dodaje, że właśnie biorąc pod uwagę tradycję historyczną gminy, celowym było umieszczenie w nowym herbie gminy Marianowo godła herbu rodu Wedlów. Jest to figura heraldyczna w postaci czarnego koła, służącego w średniowieczu do łamania kości. Figura ta, jako godło rodu Wedlów, występuje również w herbach dwóch miast w województwie zachodniopomorskim – Chociwla i Drawna. Ale ważniejszym elementem godła herbowego i dlatego umieszczonym w górnej części tarczy herbowej jest uszczerbiony gryf pomorski, wzięty z herbu powiatu stargardzkiego. Mówi on o przynależności do tego powiatu, będącego częścią Pomorza Zachodniego. Poza historycznymi składnikami, w herbie umieszczono również błękitny pas falisty, reprezentujący środowisko naturalne, głównie rzeki i jeziora, biegnące skosem przez centralną część gminy. Barwa srebrna (biała) pola tarczy herbowej nawiązuje zaś do pola herbu województwa zachodniopomorskiego.
– Weksylia: flaga, flaga stolikowa i banner są heraldyczne, czyli obrazują herb na płacie tkaniny – zaznacza Elżbieta Rink. – Ze względu na to, że część czołowa jest najlepiej widoczna przy braku wiatru, dwa elementy godła, czyli głowę gryfa i koło, umieszczono nie na środku flagi, lecz bliżej jej skraju czołowego. Natomiast w środku pieczęci gminnej o średnicy 36 milimetrów umieszczono samo godło bez tarczy herbowej, co pozwoliło na zwiększenie elementów godła. W otoku są napisy Gmina oraz Marianowo, oddzielone od siebie ażurowymi gwiazdkami sześciopromiennymi.
Nowe symbole gminy Marianowo obowiązują od piątku (20 bm.). ©℗
(gra)
Fot. UG Marianowo