Już ponad 600 pacjentek zostało przebadanych na nowym mammografie, który od grudnia działa w przychodni Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy przy ul. Bolesława Śmiałego w Szczecinie. U 10 procent pań wykryte zostały niepokojące zmiany, które wymagały dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia.
Nowoczesny aparat do radiologicznego badania piersi u kobiet pojawił się w Pracowni Mammografii WOMP w grudniu ub. roku. Przeznaczony jest głównie do badania kobiet pomiędzy 50, a 69 rokiem życia. Nowoczesny mammograf cyfrowy zastąpił aparat analogowy, dzięki czemu w pracowni Ośrodka można przebadać większą liczbę pacjentek i zwiększyć skuteczność prowadzonych badań przesiewowych.
Zakupione urządzenie jest bezpieczniejsze, ponieważ podczas badania wykorzystywana jest ograniczona dawka promieniowania. Przetworzony obraz w czasie rzeczywistym wysyłany jest do gabinetu, w którym lekarz przygotowuje opis. Tak precyzyjna analiza obrazu umożliwia wskazanie nawet bardzo wczesnych zmian w tkankach.
- U blisko 10 procent przebadanych pacjentek stwierdzone zostały zmiany, które wymagały dalszej diagnostyki lub leczenia. Pierwszym objawem raka mogą być małe skupiska mikrozwapnień, niewidoczne w badaniu USG. Dotyczy to często kobiet z chorobami tarczycy, ponieważ mikrozwapnienia i zmiany ogniskowe występują u nich znacznie wcześniej - mówi prof. dr hab. n. med. Grażyna Wilk , kierownik Działu Diagnostyki WOMP. - Okres pandemii ograniczył naszą chęć do badań, ale najwyższa pora to zmienić, dlatego gorąco zachęcamy panie do tego, żeby zgłaszały się do nas na badania.
Dotąd na nowym urządzeniu wykonano 490 badań kobiet w ramach programu badań skryningowych - od stycznia 2022 roku) - oraz 115 badań pacjentek ze skierowaniami z poradni ginekologicznych lub onkologicznych (od połowy grudnia 2021 roku).
(gan)