Zagroda Jamneńska to wyjątkowe miejsce, w którym zapoznać się można z fragmentem bogatej kultury, jaką przed wiekami tworzyli mieszkańcy podkoszalińskiej wówczas miejscowości. Dziś Jamno jest częścią Koszalina.
Choć wybudowana współcześnie, doskonale odzwierciedla charakter jednego z gospodarstw funkcjonujących w tej swojego rodzaju enklawie. Otoczona jeziorem oraz bagnistymi terenami wieś żyła własnym życiem, tworząc inną niż w pozostałych rejonach kulturę. Na uwagę zasługują między innymi wytwarzane w Jamnie unikatowe drewniane zabawki.
Trzy stare oryginalne jamneńskie chaty podziwiać można w centrum Koszalina, a konkretnie przy ulicy Młyńskiej – obok tamtejszego muzeum. Znalazły się tam za sprawą osób zainteresowanych ich zachowaniem, którym jeszcze w ubiegłym wieku udało się przenieść zabudowania w nowe miejsce. W samym Jamnie w 2019 roku wybudowano od podstaw kmiecą chałupę oraz stodołę. Oba obiekty wyglądają tak jak te, które wznoszono we wsi za czasów jej świetności. Trwająca 2 lata budowa pochłonęła ponad 5 mln zł. Środki na ten wartościowy cel wyasygnowała ze swojego budżetu gmina miejska Koszalin oraz Urząd Marszałkowski. Dziś w chacie podziwiać można charakterystyczne dla enklawy wytwory kultury materialnej, w tym meble, przedmioty codziennego użytku oraz narzędzia wykorzystywane przez dawnych gospodarzy. W stodole prowadzone są różnego rodzaju warsztaty historyczne oraz pokazy. Teraz pojawiła się szansa na rozbudowę kompleksu. Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego zgodził się na przyznanie koszalińskiemu muzeum dotacji na ten cel, a konkretnie na przygotowanie projektu rozpoczynającego drogę prawną do powiększenia zagrody. Mowa o 50 tys. zł. Zgodnie z założeniami, w kompleksie ma zostać wprowadzona funkcja noclegowa oraz typowa informacja turystyczna. Będą też nowe eksponaty. Zagroda Jamneńska ma się stać docelowo swojego rodzaju ekomuzeum.
Zgodnie z inicjatywą na terenie skansenu pojawią się zwierzęta. Prowadzone tam będą również pokazy prac gospodarskich oraz rzemieślniczych. W przyszłości zagroda ma być jedną z najcenniejszych atrakcji turystycznych województwa zachodniopomorskiego. ©℗
(pw)