W Stargardzie na cmentarzu wojennym przy ul. Reymonta odbyły się w środę o świcie wojewódzkie obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 4.45. O tej porze, 82 lata temu, nastąpił niemiecki atak na polską placówkę na Westerplatte.
- Oddajemy dziś cześć milionom ofiar, które ta wojna pochłonęła, w tym polskim obywatelom, dla których była ona najstraszniejsza – mówił na cmentarzu, rozświetlonym laserami i lampkami, Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. – Chcemy wykrzyczeć: nigdy więcej wojny! Musimy przypominać światu kto był zbrodniarzem a kto ofiarą. To trzy powody, dla których tu dziś jesteśmy. Dobrze, że te mogiły są podświetlone. To jest światło prawdy.
Nieprzypadkowo uroczystość odbyła się na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym w Stargardzie. To właśnie tam 26 września 1939 roku pochowano 2 pierwszych polskich jeńców. Na nekropolii przy ul. Reymonta spoczywają uczestnicy obu wojen światowych – żołnierze różnych narodowości, stopni wojskowych i wyznań.
- Niech ta kolejna rocznica na nowo wzbudzi refleksje nad sensem ofiar tej wojny – mówi Rafał Zając, prezydent Stargardu. - To nie zaczęło się z dnia na dzień. Uczmy się z historii, że pokój nie jest nam dany raz na zawsze.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych, służb mundurowych, organizacji harcerskich i kombatanckich, duchowni i nieliczna grupka mieszkańców.
- Stoimy przy grobach 61 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy walczyli z tysiącami innych i zginęli - mówił dr Paweł Skubisz, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. - Zbrodniarze nie znali litości, mordowali żołnierzy, jeńców i ludność cywilną. Wojna pochłonęła 6 milionów polskich obywateli, wielu zostało kalekami.
Na cmentarzu były msza ekumeniczna, apel pamięci i salwa honorowa. Na zakończenie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty na grobie pułkownika Ignacego Misiąga, zasłużonego żołnierza obu wojen światowych, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, odznaczonego Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Organizatorami wojewódzkich obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej byli: Urząd Wojewódzki, miasto Stargard, 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana i oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. ©℗
Wioletta MORDASIEWICZ