Z mapy zakażeń można wywnioskować, że nasze województwo jest w środku tabeli zachorowań na koronawirusa. Jednak, kiedy zastosujemy przyjęty przez rząd przelicznik, okazuje się, że zaledwie o włos uniknęliśmy zakwalifikowania do grupy regionów najbardziej zagrożonych przez koronawirusa.
Z jakich ulg mogą się cieszyć mieszkańcy Pomorza Zachodniego i dziesięciu pozostałych województw? Jest ich niestety niewiele. Przypomnijmy, Adam Niedzielski zapowiedział, że od poniedziałku mogą się otworzyć zakłady kosmetyczne, studnia urody i zakłady fryzjerskie. Poza tym uczniowie szkół podstawowych (klasy I-III) wracają u nas – częściowo – do szkół.
– Wprowadzamy naukę hybrydową – ogłosił minister Adam Niedzielski.
Nauka hybrydowa ma na celu zmniejszenie liczby osób w szkole, co przełoży się na zmniejszenie ryzyka zachorowań. Uczniowie będą prawdopodobnie podzieleni na grupy – jedne będą miały w danym tygodniu lekcje zdalne, inne przyjdą do klas. W następnym tygodniu zamiana grup.
Adam Niedzielski zadeklarował, że następnym krokiem w odmrażaniu gospodarki będzie otwieranie instytucji kultury. A potem? O tym, co nas czeka w maju, dowiemy się dopiero w następną środę – minister zdrowia obiecał, że poda wtedy kolejne kroki rządu. Czy na dworze wreszcie zdejmiemy maseczki z twarzy? Raczej na to jeszcze nie ma co liczyć.
– Na razie zniesienie tego nakazu co do zasady jest dla mnie pomysłem nieakceptowalnym – powiedział Adam Niedzielski.
Z zapowiedzi rządu wynika, że w przyszłym tygodniu poznamy m.in. szczegółowy kalendarz uruchamiania branży hotelarskiej i gastronomicznej. To ważne, bo do tej pory przedstawiciele ministerstwa nie wypowiedzieli się nawet w sprawie otwierania ogródków kawiarnianych czy restauracyjnych. Jeśli jednak w maju utrzyma się tendencja spadkowa zakażeń, rząd do czerwca zamierza odmrozić gospodarkę – może więc zezwoli też na otwarcie restauracji i hoteli. Najprawdopodobniej będzie się to wciąż odbywało w ramach regionalizacji. Na początku obostrzenia zostaną więc zniesione w tych województwach, gdzie jest najmniej zakażeń.
Będzie to możliwe również dzięki trwającym wciąż szczepieniom przeciwko COVID-19. Po wprowadzeniu zmian w harmonogramie szczepień, po 10 maja każdy obywatel powyżej 18. roku życia otrzyma e-skierowanie, co pozwoli mu na zapisanie się na szczepienie. A do końca wakacji (taki jest plan) każdy chętny będzie się mógł zaszczepić. Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, poinformował, że w Polsce wykonano już ponad 9 milionów 210 tysięcy szczepień.
Zgodnie z obowiązującym kalendarzem codziennie od 12 kwietnia do grupy osób, które mogą się rejestrować na szczepienie, dołącza kolejny młodszy rocznik. Dodatkowo, w połowie maja mają ruszyć szczepienia w zakładach pracy.
Leszek WÓJCIK