Zakończyła się rozbudowa i modernizacja zabytkowego budynku „C” Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. Dla pacjentów oznacza to przyspieszenie diagnostyki oraz większy komfort leczenia. Lekarze szacują, że w odnowionym obiekcie będą w stanie obsłużyć 70 tys. wizyt rocznie.
- Doskonale wiemy, jak długie kolejki są do rezonansu magnetycznego - stwierdził marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podczas poniedziałkowej prezentacji najnowszej inwestycji przy ul. Arkońskiej. - Dokupiliśmy drugi rezonans. Liczę, że dzięki temu kolejki, na które tak narzekają nasi mieszkańcy, będą zdecydowanie krótsze. Ta inwestycja nie byłaby możliwa, po pierwsze, gdyby nie fundusze unijne. Słowa podziękowania dla Komisji Europejskiej, która - gdy nastała pandemia - pozwoliła nam przesunąć bardzo duże środki finansowe na ochronę zdrowia. Po drugie, nie byłoby tej inwestycji, gdyby nie determinacja załogi.
W budynku „C” w nowej odsłonie znalazły się pracownie zakładu radiologii i diagnostyki obrazowej oraz poradnie specjalistyczne – urologiczna, hematologiczna i onkologiczna z punktem podawania cytostatyków. Powstał także nowy łącznik oraz winda dla pacjentów w sąsiednim budynku „B”. Ponadto dzięki projektowi szpital kupił również, za blisko 17 mln zł, specjalistyczną aparaturę – rezonans magnetyczny, angiograf i gamma kamerę.
- Zmodernizowany obiekt kosztował nas 58 milionów - przekazała dyrektor szpitala Małgorzata Usielska. - Są tu dwa rezonanse magnetyczne, jeden doszedł. Ma służyć całemu miastu i województwu. Jest nowy angiograf, który jest bardzo potrzebny. Czekamy na tomograf, na który otwarty jest przetarg.
Projekt „PoCOVIDOWA przebudowa budynku w SPWSZ w Szczecinie na potrzeby poradni specjalistycznych i diagnostyki obrazowej” został zrealizowany ze wsparciem funduszu europejskich – w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię COVID-19. ©℗
Alan Sasinowski