Wtorek, 26 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Park placem budowy [GALERIA]

Data publikacji: 14 maja 2020 r. 20:36
Ostatnia aktualizacja: 19 maja 2020 r. 18:43
Park placem budowy
 

To jeden z najefektowniej zrewitalizowanych terenów szczecińskiej zieleni: w starym stylu, szacunku dla historii i wiekowych drzew, a według projektu cenionej architekt Małgorzaty Haas-Nogal. Mowa o parku Andersa, który od ponad miesiąca jest także... placem budowy.

Głębokie wykopy - przy użyciu także ciężkiego sprzętu - poprowadzono od ul. Wojciecha po Więckowskiego, a w części bliskiej kościołowi pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (pl. Zwycięstwa). Nie śladem parkowych alejek lecz przez zieleń: w sąsiedztwie starodrzewu oraz charakterystycznych nasadzeń "Szczecińskich Magnolii". W trakcie kwietniowej suszy i upałów, a bez zabezpieczania korzeni odsłoniętych w wykopach.

Montaż parkowego odcinka sieci centralnego ogrzewania już zakończono. Głębokie doły zasypano. Jednak budowlane zaplecze - jak widać - nadal nie zniknęło zza pomnika-ławeczki szczecińskiego podróżnika Jana Czekanowskiego, zasłużonego w badaniach Afryki antropologa i etnografa. Sporo czasu zajmie niwelowanie skutków inwestycji, która zmieniła znaczącą część parku w plac budowy. ©℗

(an)

Fot. Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciu: Głębokie wykopy w bliskości wiekowych drzew trwały przez miesiąc. Odsłaniały nie tylko ich korzenie, ale też ceglane ślady przeszłości tego miejsca: glacis starych fortyfikacji Narożnika IV Fortu Wilhelma. Jak widać, część parku Andersa nadal pozostaje zapleczem budowy.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Szczecinianin
2020-05-16 01:25:07
A co z remontem Parku Żeromskiego?
gh
2020-05-15 14:32:20
I znowu mitologizowanie starych drzew. Ja mam pytanie: czy Szczecin ma plan odmładzania nasadzeń parkowych i przyulicznych? Chodzi o to by w parkach i przy ulicach były drzewa w różnym wieku - od kilkuletnich po ponadstuletnie - w rozłożone mniej więcej po równo w każdym przedziale wiekowym. Zabezpieczy to trwałość zieleni miejskiej, a także bezpieczeństwo ludzi. A usuwane najstarsze drzewa (zagrażające bezpieczeństwu ludzi) będą już miały swoich następców.
sensitivity
2020-05-15 07:44:05
a gdzie te gamonie ekolodzy ktorzy nic nie widza. Powinni tam sie przykuc do drzew. Ach juz wiem nie dostali pieniedzy na wykonanie tego zlecenia wiec co ich to obchodzi.
Afryka
2020-05-15 01:00:47
Jan Czekanowski nie był szczecińskim podróżnikiem. Umarł w Szczecinie i tyle.Idea powstania pomnika narodziła się przy organizacji III Kongresu Afrykanistów Polskich, który odbył się w 2012 roku w Szczecinie z okazji 50-lecia afrykanistyki szczecińskiej.
Szanowny " (an) "
2020-05-14 21:06:50
Tam nigdzie nie ma ul Wojciecha. Jest ul. św. Wojciecha.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA