Bezpłatne badania profilaktyczne w programie „Profilaktyka 40 plus” można wykonywać jeszcze do końca czerwca tego roku. Są w nim pakiety dla pań i panów, ale – jak pokazują liczby – w Zachodniopomorskiem to panie korzystają z nich chętniej.
To badania dotyczące najczęściej występujących problemów zdrowotnych. I skierowane, jak wskazuje nazwa programu, do osób, które ukończyły 40 lat. W pakiecie dla kobiet i mężczyzn są: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi; stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; stężenie poziomu glukozy, kreatyniny i kwasu moczowego w krwi; oznaczenie hemoglobiny; badanie ogólne moczu i krew utajona w kale. U mężczyzn wykonywane jest dodatkowo PSA – badanie w kierunku raka prostaty. W pakiecie wspólnym dla kobiet i mężczyzn są także: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
– Nie każdy otrzyma skierowanie na wszystkie badania – zastrzega Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. – Ich pakiet zależy od stanu zdrowia wynikającego z dolegliwości zgłaszanych w ankiecie i jest dopasowany do indywidualnych potrzeb, w zależności od płci oraz zidentyfikowanych czynników ryzyka.
Z programu mogą korzystać także osoby, które już wcześniej to zrobiły.
– Osoby, które ukończyły 40 lat, mogą wykonać badania ponownie, jeśli od wykonanych po raz pierwszy minęło 12 miesięcy – informuje Małgorzata Koszur. – E-skierowanie wystawiane jest automatycznie. Można je znaleźć na swoim IKP, a osoby, które zainstalowały aplikację mojeIKP, dostaną kod skierowania na telefon.
Osoby, które chcą skorzystać z programu powtórnie, nie wypełniają już ankiety.
– Jeśli po upływie co najmniej 12 miesięcy ponowne chcemy skorzystać z programu, to nie wypełniamy już ankiety, a skierowanie dostaniemy na te same badania, co poprzednio – chodzi o porównanie ich wyników – wyjaśnia Małgorzata Koszur.
W ramach programu w Zachodniopomorskiem do końca marca tego roku wykonano prawie 130 tys. badań (129 532 – nie jest to liczba osób). Częściej z programu korzystają kobiety – wykonały 77 854 badania, niż mężczyźni, którzy wykonali 51 678 badań.
Dlaczego program kierowany jest właśnie do osób po 40. roku życia?
– Ze statystyk wynika, że u osób powyżej 40. roku życia znacząco wzrasta ryzyko chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych, takich jak: choroby nowotworowe, nadciśnienie, cukrzyca czy miażdżyca – odpowiada Małgorzata Koszur. – U tych osób mogą się również zaostrzyć choroby przewlekłe, w tym: układu krążenia, pokarmowego, odpornościowego, hormonalnego, moczowego a także choroby skóry i tarczycy oraz choroby układu oddechowego.
W województwie zachodniopomorskim program realizuje 89 pracowni diagnostycznych. Ich wykaz znajduje na stronie internetowej ZOW NFZ i jest stale aktualizowany.
Do programu kwalifikują się osoby, które m.in odpowiedzą na pytania ankietowe programu pilotażowego za pośrednictwem: infolinii +48 800 100 101 (w godzinach od 8-18), Internetowego Konta Pacjenta, aplikacji mojeIKP, lub w podmiocie wykonującym badania.
Po wypełnieniu ankiety otrzymamy e-skierowanie lub jego czterocyfrowy kod. E-skierowania nie trzeba drukować ani pobierać z Internetowego Konta Pacjenta.©℗
(sag)
Obraz Yerson Retamal z Pixabay