Czwartek, 28 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Polscy bohaterowie na Pomorzu Zachodnim. Multimedialny projekt Biura "Niepodległa"

Data publikacji: 09 czerwca 2023 r. 09:56
Ostatnia aktualizacja: 09 czerwca 2023 r. 22:31
Polscy bohaterowie na Pomorzu Zachodnim. Multimedialny projekt Biura "Niepodległa"
 

"Iskry Niepodległej", multimedialny projekt Biura „Niepodległa”, zagoszczą w naszym województwie. Organizatorzy zapowiadają: odwiedzimy Wolin (w piątek i w sobotę), Kamień Pomorski (11-13 czerwca) oraz Wałcz (14-15 czerwca). Mieszkańcy i turyści zapoznają się z ekspozycją, która prezentuje wybitne postaci Polek i Polaków, którzy dokonywali wielkich czynów w różnych dziedzinach życia, a ich osiągnięcia do dziś wpływają na losy i codzienność innych ludzi.

- Odwiedzając wystawę, można poznać historię m.in. Ludwika Hirszfelda, który wprowadził oznaczenia grup krwi: 0, A, B i AB i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego,  Jana Czochralskiego, którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych, Wandy Rutkiewicz, która jako jedna z najwybitniejszych na świecie himalaistek, stanęła jako pierwsza kobieta na szczycie K2,  Ireny Sendlerowej, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej, współpracującego z NASA Mieczysława Bekkera - podkreśla Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura „Niepodległa”.

Wystawa mieści się w naczepie, która przemierza kraj, odwiedzając kilkadziesiąt większych i mniejszych miast i miejscowości. Mobilny spektakl  to przykład wykorzystania nowoczesnych technologii w obszarze pamięci, dzięki czemu historia Polski i wartości dla Polaków najistotniejsze mogą być prezentowane w sposób interesujący i atrakcyjny dla różnych grup odbiorców, także tych najmłodszych, zachęcając ich do pogłębiania wiedzy w tym zakresie.

Projekt "Iskry Niepodległej" powstał dzięki współpracy Biura „Niepodległa” i polskich producentów z różnych branż. Podczas wypracowywania formuły mobilnego spektaklu zaprojektowano nowoczesne narzędzia (m.in. mobilny ekran transparentny), które łączą funkcjonalność z atrakcyjnym designem przestrzeni.

Narratorem prowadzącym odbiorców przez opowieść o polskich dokonaniach jest cyfrowy byt, a część grafik zostało stworzonych z pomocą sztucznej inteligencji. Widowisku multimedialnemu towarzyszy wybór kilku cennych eksponatów materialnych, pozyskanych dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta RP, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Narciarskiego, PIAP Space, Sieci Badawczej Łukasiewicz - Łódzkiego Instytutu Technologicznego i Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Z bliska zobaczyć  można najważniejsze polskie odznaczenia wojskowe i cywilne, czyli order Orła Białego i order wojenny Virtuti Militari, a także kamizelkę kuloodporną zaprojektowaną przez J. Szczepanika. Zainteresowani osiągnięciami sportowymi z chęcią obejrzą Puchar Narodów zdobyty przez polskich skoczków narciarskich w sezonie 2016/17. Docelowo w 2023 r. multimedialne widowisko zobaczą mieszkańcy około 100 miejscowości we wszystkich województwach. Dokładną trasę można śledzić na stronie projektu www.iskryniepodleglej.pl oraz w kanałach social media Biura „Niepodległa”.

W Wolinie wystawę będzie można obejrzeć przy ul. Zamkowej 2, w piątek w g. 10 - 18, w sobotę w g. 10 - 16. W Kamieniu Pomorski na Starym Rynku - 11 czerwca i 12 czerwca w g. 10.00 - 18.00, 13 czerwca w g. 10.00 - 16.00, w Wałczu na Placu Wolność  14 czerwca w g. 9 - 17 i 15 czerwca w g. 9 - 15, 

Doświadczenie wizyty w naczepie ekspozycyjnej wspiera aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością. W aplikacji "Iskry Niepodległej" można znaleźć ponad 100 biogramów wybitnych Polek i Polaków, którzy zmieniali świat – od ojców niepodległości po współczesnych sportowców i odkrywców. Jednak najwięcej frajdy, zarówno młodszym jak i starszym, sprawić mogą efekty AR. Poprzez zaanimowane atrybuty bohaterów (np. biegające dinozaury, lecący myśliwiec, igloo) zapraszają do poznawania 10 wyjątkowych postaci. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play oraz AppStore.

Aby skorzystać z efektu Augmented Reality trzeba znajdować się przy naczepie ISKRY NIEPODLEGŁEJ lub posiadać specjalnie przygotowany bilet. Osoby czekające na wejście do naczep, po ściągnięciu aplikacji na telefon i jej odpaleniu powinny nakierować aparat na boczną ścianę okleiny i poczekaj aż uruchomią się efekty AR. W warunkach domowych, zamiast na naczepę, aparat należy skierować wygenerowany bilet dostępny pod linkiem: niepodlegla.gov.pl.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Cebulandia pisowska
2023-06-10 13:12:43
Lądy i morza przemierzam Kulę Ziemską z otwartym czołem Polski mam paszport na sercu Skąd pytam, skąd go wziąłem A wziąłem go z dumy i trudu Ze znoju codziennej pracy Ze stali, z żelaza, z węgla A węgiel to koks, to antracyt
zgr-edo
2023-06-09 22:30:23
co ma Pomorze Zachodnie wspólnego z bohaterami II RP ? Przecież tutaj były ziemie niemieckie. Jeszcze trochę, a dowiemy się , że ziemie zachodniej i północnej Polski zajęły doborowe jednostki NSZ podczas wycofywania się na zachód wraz z bratnią armią niemiecką, ale sowieci kich pogonili dalej i przypisali sobie zasługi.
Pomorzanin
2023-06-09 20:00:02
Pamiętajmy lepiej o naszych bohaterach: Warcisławie I,Barnimie III czy Bogusławie X
OK.2010
2023-06-09 16:49:42
Piszecie tylko o wielkich POLAKACH, a zapominacie o tych małych choćby p Kaczyński i wielu innych z poPIS-u
On
2023-06-09 13:42:59
Brawo, trzeba zacząć uczyć historii o naszych wielkich Polakach. Te niektóre puste głowy, wypowiadające się poniżej, to oznaka nieuctwa i chamstwa, aż dziw bierze jak kończą szkoły, może tylko na poziomie podstawowym i to z trudem.
@fin
2023-06-09 13:13:52
Przede wszystkim był socjalistą, to jego największa wada... Co do reszty, dla ciebie propaganda dla innych historia narodowa, coś co dla ciebie może być czymś obcym tak samo jak obca ci jest polskość. Nikt nie może zabronić ci rzygać ale czynność to męcząca i nieprzyjemna więc zyczliwie odradzam chyba że zjadłeś/wypiłeś coś autentycznie toksycznego wtedy jak najbardziej.
do: fin
2023-06-09 12:26:34
Zawsze możesz pojechać do rosji i czcić swoich bohaterów.
Czochralski
2023-06-09 10:42:43
Był pionierem metalurgi, w zakres jego prac wchodzily też prace zwiazane z opracowaniem metod krystalizacji różnych materiałów i pierwiastków nie tylko krzemu, monokryształy krzemu to jeden z kilku podstawowych materiałów wspolczesnej elektroniki otrzymywany dzięki pracom Czochralskiego. A Zofia Kossak Szczucka to gdzie wam się zgubiła skoro wspominacie Sendlerową?
fin
2023-06-09 10:38:18
propaganda , propaganda , non stop az rzygac sie chce , .....Józef Piłsudski Były Premier Polski zrobil zamach majowy , mordowal i bohaterowie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA