„Kulturalny Rejs” – to nazwa projektu z zakresu upowszechniania kultury, animacji i edukacji kulturalnej. Jego uczestnikami byli podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Szczecinie.
– Celem projektu było podnoszenie kompetencji młodych odbiorców w dostępie do wydarzeń kulturalnych oraz ich aktywizacja – powiedziała Magdalena Tyczka, animatorka kultury. – Poprzez udział w projekcie młodzi ludzie mieli szansę rozwoju własnych umiejętności i kreatywnych interakcji wobec instytucjonalnych prezentacji sztuki.
Młodzi ludzie poznawali charakterystyczne dla regionu historie pomorskie, które wpisują się w miejski krajobraz Szczecina. W czwartek 6 czerwca o godz. 13.00 w Domu Skandynawskim przy ul. Monte Cassino 6 będzie możliwość zobaczenia prac z warsztatów „Rejsu Kreatywnego”, podczas którego uczestnicy poznawali historie szczecińsko-pomorskie i wykonywali prace nawiązujące do gryfa, żagli oraz szczecińskiej ceramiki, z której słynęli lokalni rękodzielnicy.
O godz. 13.30 na placu przy al. Wojska Polskiego 42 przewidziano prezentację performatywną z udziałem podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Szczecinie. Do występu przygotowywał ich szczeciński aktor Arkadiusz Buszko, który opracował układy choreograficzne.
Młodym performerom towarzyszyć będzie także Maja Bartlewska, aktorka Teatru Lalek „Pleciuga”. Odczyta ona lokalne historie związane ze Szczecinem i Pomorzem, a opracowane przez Magdalenę Tyczkę. – Będzie to m.in. opowieść o charakterystycznych symbolach regionalnych, takich jak np. Gryf, pompy miejskie i o rybackich łodziach Zeesboot – informuje Magdalena Tyczka. – Te obiekty i symbole budujące tożsamość miasta i dziedzictwo regionu, nie występują w popkulturze, z jaką najczęściej spotykają się młodzi ludzie. A jednak stanowią ważną część historii miejskiej i nadbałtyckiej.
Na obydwie imprezy wstęp wolny. ©℗
Krzysztof ŻURAWSKI