W ubiegły weekend w punkcie szczepień w hali Netto Arena suma podanych do tej pory szczepionek przeciw COVID-19 przekroczyła 50 000. Po zakończeniu pracy w niedzielny wieczór liczba ta wynosiła już 52 704. Największy punkt szczepień populacyjnych w regionie maksymalnie wykorzystuje swe możliwości. Lista chętnych zarejestrowanych do szczepień jest pełna do końca kwietnia, a punkt szczepień planuje pracować także przez cały „majowy weekend”.
Punkt szczepień w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena został uruchomiony 25 stycznia. Do połowy kwietnia szczepienia zabezpieczały 3-4 zespoły kwalifikująco-szczepiące (współpracują przy tym stale: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 im. Prof. Tadeusza Sokołowskiego PUM w Szczecinie, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie, Szczecińskie Centrum Zdrowia [to były SP ZOZ Szkół Wyższych] oraz 109 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ). Dziennie szczepiono tu średnio 600-800 pacjentów (najwięcej 956 osób w ciągu jednego dnia).
16 kwietnia uruchomiono drugi punkt szczepień w tym samym obiekcie (wejście B od ul Szafera). Tym samym zwiększono obsadę do 7-8 zespołów kwalifikująco-szczepiących na dzień. Przełożyło się to na liczbę szczepionych dziennie osób. Od kilku dni jest to do ponad 1540. Wraz z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia uprawniającym do kwalifikacji inne grupy zawodowe niż wyłącznie lekarzy (np. pielęgniarki, położne, farmaceutów, ratowników medycznych), do osób kwalifikujących do szczepienia w hali NA dołączyło 6 pielęgniarek.
- Niezależnie od tego w każdym z dwóch punktów szczepień przez cały czas obecny jest lekarz, z którym konsultowane są ewentualne wątpliwości dotyczące kwalifikacji do podaniu preparatu przeciw COVID-19. Sama iniekcja wykonywana jest przez pielęgniarki - informuje Bogna Bartkiewicz, rzecznik prasowy SPSK 2 w Szczecinie.
Wspominając o personelu punktu szczepień nie można zapomnieć o rejestratorach rejestracji początkowej i końcowej (to w sumie 28 osób, m.in. studenci, a także osoby, które celowo zgłosiły się do pracy w charakterze rejestratorów), pracujących na dwie zmiany od godz. 8.00 do 20.00, siedem dni w tygodniu oraz o całej grupie wolontariuszy – m.in. żołnierzy 12. Brygady Zmechanizowanej, 12. Batalionu Dowodzenia, studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, pracowników Centrum Zdrowia Seniora, przedstawicieli Policji i Straży Miejskiej.
By ułatwić pacjentom dostęp do informacji związanych w procesem szczepień, przed obiektem hali uruchomiony został punkt informacyjny. Czynny jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 9.00-17.00. Pozwala on odciążyć zespoły rejestrujące, a pacjentom zasięgnąć informacji bez wchodzenia do punktu szczepień. Od tego tygodnia pacjenci będą mogli otrzymać także ulotki z odpowiedziami na najczęściej pojawiające się pytania.
- Pracownicy punktu szczepień podkreślają zdyscyplinowanie pacjentów, punktualność oraz przygotowanie się do rozmowy z osobą kwalifikującą. Dotyczy to szczególnie osób starszych, które mają ze sobą prawie zawsze listę leków, które przyjmują. To bardzo ułatwia pracę osobie kwalifikującej - podkreśla Bogna Bartkiewicz.
Praca punktu od stycznia właściwie nie była zaburzona znaczącymi opóźnieniami lub brakami w dostawach szczepionek. Obecnie w aptece szpitalnej zmagazynowanych jest ponad 19 000 dawek preparatu Pfizer, ok. 1400 AstraZeneca oraz 1550 Moderny. Oprócz tego w tym tygodniu powinny zostać zrealizowane kolejne dostawy - głównie Pfizera (ok. 10 000).
Do podanych w punkcie Netto Arena 52 704 szczepionek należy doliczyć szczepienia wykonane w początkowym etapie realizacji Narodowego Programu Szczepień – ponad 12 000 w punkcie szczepień szpitala na Pomorzanach.
(ip)