– Mój mąż leży chory w szpitalu i cały czas potrzebna jest dla niego krew – zaalarmowała nas nasza Czytelniczka. – Wiem, że brakuje jej także w centrum krwiodawstwa. A ona przecież ratuje życie. Proszę, przypominajcie, apelujcie, żeby ludzie dzielili się tym cennym darem.
To nie był w tym tygodniu jedyny taki sygnał od naszych Czytelników. Sprawdziliśmy, rzeczywiście krew cały czas jest bardzo potrzebna. Tak naprawdę z każdej grupy. Choć z niektórych grup potrzeba jej pilniej i więcej.
– Największe zapotrzebowanie mamy w grupie 0, bo to grupa tzw. pierwszego rzutu – wykorzystywana, kiedy pacjent trafia do szpitala i konieczne jest szybkie działanie, szybkie przetoczenie jakichś składników krwi, a nie ma jeszcze określonej grupy. Mamy więc bardzo duże potrzeby właśnie w grupie 0. I to zarówno 0 RhD+, jaki i 0 RhD- – mówi Anna Lipińska, zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie.
Okres ferii tę trudną sytuację jeszcze pogłębia. Niektórzy stali krwiodawcy po prostu wyjeżdżają na urlop, tymczasem także w naszym regionie zwiększa się ruch drogowy, a wraz z nim liczba wypadków, których ofiary potrzebują krwi. Wprawdzie u nas ferie właśnie się skończyły, ale większy ruch na drogach jeszcze może się utrzymać, bo trwają one w innych województwach.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie apeluje więc do każdego, kto myślał kiedykolwiek o oddawaniu krwi i może to zrobić – to właśnie teraz jest na to najlepsza pora.
– Jeśli ktoś o tym myślał, a nie miał do tej pory takiej motywacji, to teraz jest czas, żeby podjąć tę decyzję i oddać krew, niezależnie jaką ma się grupę – podkreśla Anna Lipińska. – Bo to nam zaprocentuje na przyszłość. Serdecznie zapraszamy dawców każdej grupy krwi.
Tym bardziej że nie wiadomo, w którym momencie zapotrzebowanie na daną grupę krwi się zwiększy.
– Taką grupą krwi, na którą teraz jest znaczne zapotrzebowanie, i to trochę nietypowo, to jest grupa B – przyznaje Anna Lipińska. – Dobrze by było, żeby i dawców tej grupy teraz nam istotnie przybyło, chodzi zarówno o B RhD+ i B RhD-.
Dawcą krwi może być każdy, kto ukończył 18. rok życia, a nie przekroczył 65. roku, jest zdrowy, nie przyjmuje na stałe leków. Na oddanie krwi nawet nie trzeba się umawiać.
– Trzeba mieć tylko dokument tożsamości, chęć oddania krwi i być zdrowym – zaznacza Anna Lipińska. – Nie trzeba być na czczo, wręcz wskazane jest, żeby rano zjeść śniadanie, oczywiście dobrze, aby to śniadanie nie było zbyt tłuste. Ważne też, aby dzień przed oddaniem krwi przyjąć dużo płynów, przynajmniej 2 litry i powstrzymać się od picia alkoholu, a w dniu oddania krwi – w miarę możliwości – powstrzymać się od palenia papierosów.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie ma siedzibę w al. Wojska Polskiego 80/82. Ale w regionie działają jego oddziały terenowe – ich lista i informacja o tym, jak one funkcjonują jest na stronie internetowej RCKiK w Szczecinie (https://www.krwiodawstwo.szczecin.pl/). Na tej stronie w zakładce „Akcje wyjazdowe” jest też informacja gdzie i kiedy będzie stacjonował autobus do pobierania krwi. Każdy może wybrać, gdzie mu łatwiej dotrzeć. ©℗
Agnieszka SPIRYDOWICZ