Cyberprzestępcy wykorzystują logo i wizerunek Narodowego Funduszu Zdrowia, tworząc fałszywe strony internetowe, które do złudzenia wyglądają jak strony NFZ. Informują o wygaśnięciu jakiejś karty ubezpieczenia i twierdzą, że trzeba koniecznie przedłużyć jej ważność. Na dodatek domagają się, żeby za to zapłacić - kartą kredytową lub debetową. To próby wyłudzenia danych osobowych i numeru karty, czyli kradzieży naszych danych i pieniędzy.
Na fałszywych stronach NFZ jest informacja o rzekomej, obowiązkowej karcie ubezpieczenia w NFZ i zbliżającym się terminie utraty ważności tej karty. Jest też internetowy formularz, przez który oszuści chcą pozyskać dane osobowe (np. imię i nazwisko, adres i numer telefonu), a także numer karty kredytowej lub debetowej.
- NFZ nie wydaje takich kart ubezpieczenia, a przede wszystkim nigdy nie pobiera żadnych opłat i nie zbiera w internecie danych, żeby odnowić czy też przedłużyć ubezpieczenie - podkreśla Fundusz. - Nie dajmy się nabrać! Przestępcy zawsze proponują jakieś nadzwyczajne korzyści albo straszą, że jak z czegoś od razu nie skorzystamy, to to utracimy.
Oficjalna strona internetowa NFZ jest dostępna pod adresem https://www.nfz.gov.pl/.
- To bezpieczna witryna z prawidłowym certyfikatem wystawionym przez zaufany urząd certyfikacji - informuje NFZ.
Fundusz także przypomina, jak się chronić przed internetowymi oszustami.
- Nie wolno klikać w żadne linki: w internecie, w SMS-y na swoim telefonie czy komunikatorze, gdy nie mamy pewności, że strona internetowa, do której prowadzą, jest bezpieczna. Ponieważ możemy stracić dane i pieniądze! Zaufane adresy stron internetowych zawsze poprzedza „https”, czyli protokół komunikacyjny, który zapewnia bezpieczne połączenie internetowe. Prosimy, by w razie wątpliwości, dzwonić na numer bezpłatnej, całodobowej infolinii: 800 190 590 lub na policję.
(sag)