O tym, co niepokoi, nie pozwala zasnąć, powoduje zaburzenia odżywiania, lęki… powiedziała sama młodzież. Przedstawiła też, jakie dostrzega przyczyny tych stanów, a nawet podpowiedziała, czego potrzebuje, żeby sobie z tymi trudnościami radzić. Zrobiła to w anonimowych ankietach, o wypełnienie których poprosiła nauczycielka biologii i biologicznych podstaw psychologii w I Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. M.in. te wyznania, refleksje młodych osób stały się podstawą konferencji pt. „Chcemy z Wami o tym rozmawiać, czyli jak się nie dać depresji”. Adresowana była właśnie do uczniów szkół ponadpodstawowych. Odbyła się w czwartek 9 marca w I LO w Szczecinie.
– Zorganizowaliśmy tę konferencję dla was, jesteście dla nas ważni i to, co czujecie, jest dla nas ważne – mówiła Agnieszka Milewska, nauczycielka biologii i biologicznych podstaw psychologii w I LO w Szczecinie, która była pierwszą prelegentką. – Ponieważ „Chcemy z Wami o tym rozmawiać”, to musimy usłyszeć to, co wy chcecie nam powiedzieć.
Mówiła przede wszystkim głosem uczniów. Przytaczała to, czym młodzież zechciała się podzielić w ankietach.
Na pytanie o psychologiczne trudności, z jakimi się spotkali, młodzi odpowiadali m.in.: natłok myśli, nadmierne analizowanie wszystkiego, trudności adaptacyjne, strach przed komunikacją z ludźmi, brak akceptacji siebie, przytłoczenie, ataki paniki, działanie pod wpływem emocji, nietolerancja religijna (także ze strony osób wierzących wobec osób niewierzących), trudności w koncentracji na zadaniu, problemy z nauką, z brakiem widocznych efektów, wypalenie, zobojętnienie, nadmierna frustracja przy niepowodzeniu, lęk przed porażką, samotność, smutek, lęk przed zranieniem innych, przed odrzuceniem, lęk przed przyszłością i dorosłością, zależność nastroju od ocen, zaburzenia odżywiania, trudności z postrzeganiem swojego ciała, trudności z wyrażaniem emocji, stawianie sobie nierealistycznie wysokich wymagań, często przejętych od rodziców, trudności z zasypianiem, izolowanie się od innych.
Wśród przyczyn zaś młodzież wskazywała m.in.: przebodźcowanie, wykreowany i wyidealizowany świat w social mediach, brak rozmowy, brak czasu na odpoczynek i przyjemności, przeciążenie zadaniami, rutyna, umniejszanie zmęczenia uczniów, otaczanie się fałszywymi, toksycznymi osobami, presja nauczycieli, „cywilizacja się rozwija, a w szkole się nie uczy samodzielności, tylko że trzeba być grzecznym i posłusznym”, izolacja w pandemii, homofobia, konsumpcja, chciwość, nieregularne posiłki, brak bliskości w rodzinie, wychowanie (stawianie zbyt wysokich wymagań, trzymanie pod kloszem), wysokie oczekiwania rodziców, oczekiwanie nauczycieli, żeby uczniowie nieustannie przekraczali swoje granice, nadmierny krytycyzm, ograniczenie wolności psychicznej w rodzinie, brak niezależności, uzależnienie od papierosów…
Ale też młodzi podpowiedzieli, czego potrzebują: umiejętności zarządzania czasem, czasu na odpoczynek, czasu na hobby, czasu na aktywność fizyczną, wyciszenia, ciszy, medytacji, słuchania muzyki takiej, która wprawia w dobry nastrój, wsparcia rodziny, rozmowy z osobą, która nie będzie kwestionować uczuć, a okaże akceptację i zrozumienie, bliskości, przytulenia, celu, psychologa, zmiany otoczenia, wyjazdu z Polski, zrozumienia, pewności siebie, zwiększenia odporności fizycznej, słońca – wiosny lub lata, spędzenia czasu w naturze, odcięcia od telefonów, kursów rozwojowych, odciążenia od zadań w szkole, mniejszej presji rodziców i nauczycieli, aby otrzymywać same piątki i szóstki.
Organizatorem konferencji i jej gospodarzem było I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie. Zorganizowało ją wraz z Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładem Opieki Zdrowotnej „Zdroje” w Szczecinie – wykłady wygłosili m.in. specjaliści z tej placówki. Partnerami zaś byli: Wydział Nauk o Zdrowiu PUM oraz Szczecińska Izba Pielęgniarek i Położnych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Szczecin, Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz Rektor PUM w Szczecinie.
Wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia oraz jego patronom dziękowała dyrektor I LO Ewa Budziach.
– Najbardziej wdzięczna jestem wam, drodzy uczniowie, że jesteście z nami, że doceniacie wagę sprawy, którą zajmują się media, zajmuje się medycyna, zajmuje się oświata – podkreśliła. – A my chcieliśmy, żeby ta konferencja zapoczątkowała cykl działań, które zadadzą kłam temu twierdzeniu, że nikt nie chce z wami o tym rozmawiać. Chcemy, bo szkoła jest tym miejscem, w którym macie czuć się bezpiecznie, a my – nauczyciele, lekarze – jesteśmy po to, żeby wysłuchać każdego, kto ma jakikolwiek problem.
Patronem medialnym wydarzenia był m.in. „Kurier Szczeciński”. ©℗
Agnieszka SPIRYDOWICZ