W czwartek 1 lutego, w województwie zachodniopomorskim rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa, czyli sprawdzenie przez komisję zdolności do pełnienia służby wojskowej i nadanie odpowiedniej kategorii. Kwalifikacja dotyczy kobiet i mężczyzn.
Badania obejmą mężczyzn urodzonych w 2005 r. oraz urodzonych w latach 2000-2004, którzy do tej pory nie mieli określonej kategorii do służby wojskowej - przypomina Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. Przed komisjami będą musiały stawić się również kobiety urodzone w latach 1997-2005, które mają przydatne w wojsku wykształcenie lub studiują m.in. analitykę medyczną, farmację, fizjoterapię, medycynę, stomatologię, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, czy weterynarię oraz na kierunkach związanych z kształceniem w zakresie psychologii lub kończą naukę w zawodach technik farmaceutyczny oraz technik weterynarii. Kwalifikacja obejmuje też osoby, które w latach 2022 i 2023 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia.
Musimy pamiętać, że jeżeli jesteśmy w grupie osób objętych w tym roku kwalifikacją wojskową, to niezależnie od tego, czy otrzymaliśmy wezwanie, czy nie, naszym obowiązkiem jest pojawienie się przed komisją. Pamiętajmy również o zabraniu ze sobą dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, np. paszportu. Do kwalifikacji wojskowej możemy zgłaszać się także na ochotnika, niezależnie od płci oraz kwalifikacji i wykształcenia. Warunkiem jest ukończenie 18 lat.
Najszybciej pracę rozpoczną komisje w Szczecinie, Koszalinie oraz powiatach: białogardzkim, stargardzkim i szczecineckim.
Kwalifikacja wojskowa potrwa do 30 kwietnia. (K)