Wtorek, 26 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Sensacyjne odkrycie na Podzamczu. Odkopano pozostałości kościoła z XIII wieku [GALERIA]

Data publikacji: 02 września 2022 r. 16:36
Ostatnia aktualizacja: 03 września 2022 r. 15:49
Sensacyjne odkrycie na Podzamczu. Odkopano pozostałości kościoła z XIII wieku
Na czas wykopalisk teren Nowego Miasta i cześć ulicy Panieńskiej zostały ogrodzone. Fot. R. PAKIESER  

Trwające od połowy sierpnia na Rynku Nowym w Szczecinie prace architektoniczno-archeologiczne odsłoniły fragmenty kościoła św. Mikołaja, datowane na wiek XIII. To przełomowe odkrycie, ponieważ naukowcy spodziewali się odnaleźć relikty kościoła z XIV wieku, a odnaleźli starsze o niemal 100 lat.

O odkryciu wypowiada się miejski konserwator zabytków, Michał Dębowski.

- Archeolodzy dokopali się do fundamentów kościoła z XIII wieku – mówi. - W 1243 roku szczeciński książę Barnim I nadał patronat nad kościołem i parafią świętego Mikołaja cysterkom z pobliskiego klasztoru pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Zaraz po fundacji rozpoczęła się realizacja budynku, którego fundamenty dotrwały do naszych czasów.

Jak informuje Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego Urzędu Miasta odkryty fragment to ściana ze służkami, czyli cienkimi kolumienkami, które zdobią filar podtrzymujący dawniej sklepienie. Ustawione są one na bazach wykonanych z cegieł pokrytych glazurą i ozdobionych charakterystyczni motywami liści zwanych „żabkami”.

- Forma tego detalu architektonicznego wskazuje niezbicie, że został on wykonany najpóźniej około połowy XIII wieku - informuje Michał Dębowski.

To odkrycie, jak twierdzi miejski konserwator, znacząco zmieni stan wiedzy o historii miasta i początkach funkcjonowania kościoła św. Mikołaja. Cenne znaleziska zostaną zabezpieczone i zinwentaryzowane, a po zakończeniu prac umieszczone na Podzamczu tak, aby mogli oglądać je mieszkańcy i turyści. 

Archeolodzy pracują na terenie parkingu i części ulicy Panieńskiej od dwóch tygodni. Zgodnie z planem, mają oni skończyć prace do połowy października, natomiast raport i ustalenia tych prac mają być gotowe do końca 2022 roku.

Pracami zajmuje się obecnie firma INVEST CW. Wykopaliska mają zakończyć się również ustaleniami badawczymi oraz sprawozdaniem z prowadzonych działań. Miasto chce, aby relikty świątyni zostały tak wyeksponowane, aby przywrócić historyczną funkcję placu. Taka praktyka nie jest nowością i pojawia się już w innych miastach Polski, gdzie ruiny starych budowli pozostają odkryte i nienaruszone. Oznacza to, że zabytki nie zostają na siłę odbudowane, ale że zachowany zostaje „oryginalny” i historyczny stan znalezisk. Ruiny stają się częścią krajobrazu: rynków lub staromiejskich ulic. Przywrócenie zabytkowych elementów szczecińskiego rynku ma być w założeniu estetyczne i funkcjonalne.©℗

(aj)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

aa
2022-09-04 19:32:09
To już od 13 wieku kościół strzyże owieczki z kasy?.Tradycja przetrwała do dziś.
faza
2022-09-03 15:10:30
Pots, piekło jest dla porządnych, wierzących ludzi.. :)
Miejski łazęga
2022-09-03 11:50:37
" Miasto chce, aby relikty świątyni zostały tak wyeksponowane, aby przywrócić historyczną funkcję placu. Taka praktyka nie jest nowością i pojawia się już w innych miastach Polski..... " A i owszem i nie widzę innej opcji.Jak to należycie wyeksponować pokazują władze Rzymu.Polecam w tym celu rekonesans do wiecznego miasta i czerpać garściami z ich mądrości i wiedzy jak należy takie zabytki wyeksponować.
@Pots
2022-09-03 09:40:35
Twój wpis powinien być dla ciebie dobra okazja by jednak zastanowić się nad tym co zrobiłeś do tej pory. Jeśli piekło istnieje to gwarantuję ci że będziesz się w nim smażył nie dlatego że parkowałeś w kościele tylko dlatego że byłeś złym człowiekiem. Zastanów się...
Pots
2022-09-02 21:22:22
Parkowałem w kościele, będę się smażył w piekle ;-)
Przebrzydly kościół
2022-09-02 20:32:57
Czy oni nie wiedzą że powinni byli odkryć klub gejowski i klinikę tranzycji a nie jakiś tam kościół ...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA