Stowarzyszenie Solidarne Kobiety Zawsze podsumowało kolejny rok działalności doradczej. Chodzi o udzielanie nieodpłatnych porad prawnych i obywatelskich przez doradców Biura Porad Obywatelskich oraz Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego. W mijającym roku udzielono prawie tysiąc porad obywatelskich, osiągając tym samym planowany limit. Porad z zakresu prawa udzielono niemal trzystu osobom.
Najwięcej porad dotyczyło upadłości konsumenckiej, prawa cywilnego, ubezpieczeń, prawa podatkowego, a także spraw karnych. Bardzo często do punktów zgłaszają się osoby starsze, nieporadne życiowo i niemające nikogo z rodziny. W Biurze Porad Obywatelskich znajdującym się w siedzibie stowarzyszenia (aleja Wojska Polskiego 113) dyżurują prawnicy oraz doradcy z różnych dziedzin. Jak mówią członkinie „Solidarnych Kobiet”, ludzie najczęściej sięgają po porady prawne, choć przedstawiony problem można też rozwiązać dzięki pomocy doradców mieszkaniowych, socjalnych, obywatelskich i wielu innych.
- Wiedza prawnicza jest niezbędna, ale wiedza praktyka jest jeszcze lepsza - mówiła na konferencji poświęconej działalności stowarzyszenia Elżbieta Kubiaczyk-Hrabi, jego prezeska. - Dlatego często kierujemy obywateli szukających pomocy do doradców.
Udzielana jest specjalna pomoc dla osób ze szczególnymi potrzebami, na przykład osobom niepełnosprawnym przebywającym w domach. Beneficjentom udzielana jest pomoc we wskazanym przez nich miejscu. Stowarzyszenie współpracuje także z parafią św. Mikołaja na ulicy Golisza 7 (w czwartki).
- Zbliżamy się do zaplanowanego tysiąca osób, które chcemy obsłużyć, jeśli chodzi o Biuro Porad Obywatelskich. Natomiast w przypadku Nieodpłatnych Porad Prawnych i Obywatelskich limit wynosi trzysta osób, i ten limit też niebawem osiągniemy - podkreśliła Elżbieta Kubiaczyk-Hrabi.
Stowarzyszenie Solidarne Kobiety Zawsze udziela porad w zakresie: prawa cywilnego (w tym spadkowego), prawa rodzinnego, prawa administracyjnego, postępowania cywilnego, administracyjnego, prawa pracy czy prawa karnego dla ofiar przestępstw. Pomoc udzielana jest również przy wyborze optymalnego rozwiązania w zakresie spraw urzędowych, świadczeń socjalnych, spraw mieszkaniowych, opieki medycznej i niepełnosprawności, spraw rodzinnych czy problemów w pracy.
Po darmowe porady prawne i obywatelskie można umawiać się telefonicznie pod numerem 667 854 944 lub mailowo pod adresem solidarnekobiety@wp.pl. ©℗
(aj)