Od piątku (1 września) na terenie szpitala na szczecińskich Pomorzanach wprowadzona została tzw. strefa zamieszkania. To oznacza m.in., że od tej pory nie można tu jeździć szybciej niż 20 km/h, pieszy ma tu pierwszeństwo przed pojazdem, interwencję zaś – na tych samych zasadach co na drodze publicznej – może tu przeprowadzić policja i straż miejska. Oczywiście piesi muszą wciąż szczególnie uważać, bo na terenie szpitala poruszają się karetki pogotowia, pojazdy uprzywilejowane, pojazdy dostawcze.
Strefa zamieszkania to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.
– Celem wprowadzenia strefy zamieszkania na terenie szpitala klinicznego nr 2 jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom, pracownikom szpitala i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, studentom PUM-u, osobom odwiedzającym, interesantom oraz sprawnego i bezpiecznego poruszania się pojazdów uprzywilejowanych, transportu wewnętrznego (karetki, samochody dostawcze) i działania służb ratowniczych – tłumaczy Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka szpitala.
Rzeczniczka dodaje, że wprowadzenie strefy zamieszkania poprzedzone było konsultacjami, wizjami lokalnymi, analizami przeprowadzonymi przez służby i instytucje zajmujące się bezpieczeństwem, organizacją ruchu drogowego, ratowaniem życia i mienia ludzkiego (policja, straż pożarna, straż miejska) oraz przygotowaniem projektu technicznego organizacji.
Od 1 września na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM obowiązują więc szczególne zasady w zakresie funkcjonowania miejsc postojowych oraz poruszania się pojazdami. Zasady te zostały opublikowane na stronie internetowej szpitala (m.in. w zakładce Dla Pacjenta). Zapoznali się z nimi także pracownicy placówki oraz PUM.
– Dla osób stosujących się do zasad ruchu drogowego i znaków drogowych, które do tej pory funkcjonowały na terenie SPSK-2, nie zmieni to zbyt wiele – dodaje rzeczniczka. – Natomiast dla osób, które te przepisy łamały, parkowały na miejscach zakazu postoju, poruszały się po terenie szpitala z niebezpieczną prędkością, zostawiały auta na włączonym silniku, zastawiały miejsca dojazdu do izb przyjęć, miejsca dla karetek pogotowia, zastawiały pojazdy transportu szpitalnego – dla nich strefa zamieszkania i zasady w niej obowiązujące stanowią jasny komunikat: Musisz zastosować się do wprowadzonych przepisów tak samo jak na ulicy i w strefie ruchu, jeśli nie – możesz ponieść tego konsekwencje, np. w formie mandatu lub odholowania auta na swój koszt. Bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem. Teren szpitala jest obszarem zamkniętym, nie jest zbyt rozległy i nie da się poszerzyć. Tym bardziej dbałość o porządek na nim oraz dobra i bezpieczna organizacja ruchu jest niezbędna.
(sag)