Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Studenci szukają „bliźniaków genetycznych"

Data publikacji: 18 kwietnia 2023 r. 10:43
Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia 2023 r. 18:17
Studenci szukają „bliźniaków genetycznych"
Wolontariusze zachęcali do rejestracji na dwóch wydziałach US - na Wydziale Ekonomii przy ul. Mickiewicza (na zdjęciu, od lewej, wolontariuszki: Dominika i Laura) oraz na Wydziale Nauk Społecznych przy ulicy Krakowskiej. Fot. Ryszard Pakieser  

Studenci w niemal całym kraju właśnie w tym tygodniu jednoczą się wokół idei dawstwa szpiku i pomocy osobom cierpiącym na nowotwory krwi. W akcję zaangażowali się także żacy ze Szczecina. Od wczoraj, 17 kwietnia, zapraszają zainteresowanych rejestracją w bazie potencjalnych dawców szpiku. Wolontariuszy należy wypatrywać na Uniwersytecie Szczecińskim jeszcze do końca tego tygodnia. 

- Jedyne, co musicie ze sobą mieć, to: dobry humor, chęć pomocy drugiemu człowiekowi - zapraszają szczecińscy wolontariusze zaangażowani w tę jubileuszową edycję projektu studenckiego HELPERS’ GENERATION! Prowadzony jest już od 10 lat, dwa razy w roku.

To w ramach tego projektu młodzi ludzie szukają „bliźniaków genetycznych” dla pacjentów, którzy, by wyzdrowieć, muszą przejść transplantację krwiotwórczych komórek macierzystych. Na uczelniach w prawie całej Polsce pojawiły się stanowiska Fundacji DKMS, przy których na potencjalnych dawców szpiku czekają uzbrojeni w wiedzę i wyposażeni w pakiety do rejestracji wolontariusze.

Ta wiosenna edycja ruszyła właśnie 17 kwietnia i w Szczecinie potrwa do 22 kwietnia. Wczoraj wolontariusze byli na dwóch wydziałach US - na Wydziale Ekonomii przy ul. Mickiewicza oraz na Wydziale Nauk Społecznych przy ulicy Krakowskiej. Żeby więcej się dowiedzieć o ich akcji, wystarczy śledzić wydarzenie na Facebooku: HELPERS GONNA HELP- Zostań Dawcą na Uniwersytecie Szczecińskim.

Dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-55 lat. Rejestracja do bazy potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych polega na: przejściu wstępnego wywiadu medycznego, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka, wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy otrzymuje się potwierdzenie rejestracji w formie e-maila. Cały proces rejestracji trwa około 3 miesięcy. Jeśli się okaże, że jest zgodność genetyczna z osobą potrzebującą przeszczepu, dawca zostanie zaproszony na pobranie komórek. Są dwie metody ich pobrania: pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90 proc. przypadków) lub pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (stosowana w 10 proc. przypadków). Więcej informacji na stronie www.dkms.pl

(sag)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Pytanie
2023-04-19 12:04:38
Jak się okaże, że jesteś bratem bliźniakiem jakiegoś krezusa to w razie potrzeby Ty nie będziesz musiał jechać. Wystarczy. że pojedzie twoje serducho ;)
@Pytanie
2023-04-18 18:13:36
Nie trafiasz do światowego rejestru tylko do prywatnego rejestru DKMS. Światowy rejestr prowadzi Poltransplant. A co do Australii a może zaproszą go do Polski albo ciebie do Australii... Co za problem, samoloty jeszcze latają.
Pytanie
2023-04-18 17:52:05
Trafiam do Światowego Rejestru. A jak to jest jak się okaże że mój brat/siostra genetyczna mieszka np. w Australii. Pobierają w PL i wysyłają?
Nick
2023-04-18 13:22:55
@nfz ,idziesz do rodzinnego i ci daje skierowanie a obecnie w ramach badań 40 plus można za darmo od razu ,dkms świetna inicjatywa brawa dla studentów ,taki zostaw mogą ci wysłać pocztą za darmo robisz wymaz z ust i odsyłasz i jesteś w bazie ,każdy powinien to zrobić ,tak samo jak z oświadczeniem woli o zgodzie na pobranie narządów po śmierci ,1 człowiek może uratować 8 osób zamiast karmić robaki w ziemi ,
NFZ
2023-04-18 10:58:10
Ludzie nie mogą się doprośić skierowania na badanie krwi chociaż raz do roku , więc raczej chnych za wielu nie będzie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA