W poniedziałek 23 stycznia rozpoczynają się obchody 7. rocznicy istnienia Centrum Dialogu Przełomy. Z tej okazji zaplanowano szereg bardzo ciekawych przedsięwzięć. Wśród nich m.in. wystawy, prelekcje i pokazy filmów.
Imprezy będą się odbywały w dniach 23-28 stycznia br. Zapoczątkuje je o godzinie 17.00 poniedziałkowa debata pt. „DNA przemocy”. Zostanie ona połączona z promocją książki dra Macieja Maciejowskiego pt. „Sprawcy operacji (anty)polskiej 1937-38. Szkice i biogramy”.
- Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny – powiedziała Agnieszka Kuchcińska-Kurcz inicjatorka powstania Centrum Dialogu Przełomy – Serdecznie zapraszamy do wzięcia w nich udziału.
Warto podkreślić, że w CDP udało się zgromadzić szereg pamiątek dotyczących historii miasta od XIX wieku. Nie brakuje też przedmiotów związanych z okresem międzywojnia i II wojny światowej.
Szczególne miejsce zawierają artefakty dotyczące najnowszej, burzliwej i rewolucyjnej historii miasta. Są to unikalne zbiory związane z pionierami Szczecina oraz z jego losami, na które olbrzymi wpływ miały robotnicze protesty w grudniu 1970 i sierpniu 1980 roku.
Zbiory odnoszące się do czasu po roku 1945, pochodzą głównie z darów mieszkańców. Zebrane przedmioty eksponowane są podczas wystaw. - Zgromadziliśmy szereg różnego rodzaju, często unikalnych dokumentów związanych z Grudniem '70 i Sierpniem '80 – mówi Kuchcińska-Kurcz – Mamy bogaty zbiór druków ulotnych, zdjęć oraz przedmiotów związanych z ówczesnym aparatem władzy.
- Nie zapomnieliśmy o naszych darczyńcach – zapewnia Agnieszka Kuchcińska-Kurcz - Chcemy ich wszystkich wyróżnić w sposób szczególny, przekazując im specjalne bilety wstępu do Muzeum Narodowego w Szczecinie, którego częścią jest także Centrum Dialogu Przełomy.
Szczegółowy plan imprez dostępny jest na internetowej stronie https://przelomy.muzeum.szczecin.pl/
Krzysztof ŻURAWSKI ©℗
Imprezy związane z obchodami 7. rocznicy istnienia Centrum Dialogu Przełomy będą się odbywały od 23 do 28 stycznia. Wstęp jest bezpłatny.