Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Szafek wsparcia będzie więcej

Data publikacji: 13 kwietnia 2021 r. 18:08
Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia 2021 r. 19:20
Szafek wsparcia będzie więcej
Fot. archiwum  

Okresowe szafki wsparcia, w których osoby potrzebujące znajdą darmowe podpaski, tampony czy mokre chusteczki, zawieszono w Szczecinie, Goleniowie, Dobrej, Policach, a wkrótce w Kołobrzegu. Akcję społeczną zorganizowała grupa szczecińskich licealistek. Dzięki pomocy Koła Naukowego Wolontariatu Studenckiego oraz Samorządu Studenckiego US zawieszonych będzie jeszcze pięć kolejnych szafek.

Uczennice Liceum nr 2 w Szczecinie – Marta, Roksana, Matylda, Basia i dwie Joanny – w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii” postanowiły zrealizować projekt społeczny „Prepared”, by zwrócić uwagę na problem ubóstwa menstruacyjnego na terenie naszego województwa. Nie wszystkie kobiety mogą sobie pozwolić na zakup odpowiednich środków higieny intymnej. Problem ten mogą zmniejszyć w pewnym stopniu ogólnodostępne szafki wsparcia z darmowymi produktami higienicznymi. Dziewczyny postanowiły zawiesić siedem takich szafek. W tym celu zorganizowały zbiórkę pieniędzy, z której fundusze pokryły koszty szafek oraz ich uzupełniania.

Szafki wsparcia w Szczecinie i regionie

Szafki ulokowano w Szczecinie (Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie Północ przy ul. Strzałowskiej, Jadłodzielnia przy ul. Żółkiewskiego, Biuro Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy pl. Matki Teresy z Kalkuty), a także w Goleniowie (Polski Komitet Pomocy Społecznej przy ul. Lipowej), w Policach (Dom dla Samotnych Matek z Dziećmi Monar-Markot), w Dobrej (Ośrodek Pomocy Społecznej), w tym tygodniu jedna z nich znajdzie się w Kołobrzegu (MOPS).

– Dzięki wsparciu Koła Naukowego Wolontariatu Studenckiego oraz Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Szczecińskiego zawieszonych będzie jeszcze pięć kolejnych szafek – informują realizatorki projektu. – Lokalizacje to wydziały: Nauk Społecznych, Humanistyczny, Kultury Fizycznej i Zdrowia, Nauk Ścisłych i Przyrodniczych oraz Instytut Pedagogiki US.

Ostatnia zbiórka produktów, którą organizują licealistki w ramach swojego projektu, odbędzie się w dniach 14-23 kwietnia właśnie na czterech tych wydziałach: Wydział Nauk Społecznych – ul. Krakowska 71-79, Wydział Humanistyczny oraz Wydział Kultury Fizycznej i Zdrowia – al. Piastów 40B, Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych – ul. Wielkopolska 15. Może ją wesprzeć każdy chętny. Do wystawionych kartonów zbierane będą podpaski, tampony oraz chusteczki do higieny intymnej.

Przemilczany problem

– Ubóstwo menstruacyjne jest problemem, o którym bardzo mało się słyszy, a jeszcze mniej mówi – podkreślają inicjatorki przedsięwzięcia. – Naszym projektem chcemy choć trochę pomóc potrzebującym kobietom, jak również zacząć dyskusję na temat tego problemu społecznego. To trudny temat, bo możemy nawet nie wiedzieć, że ktoś ubóstwa menstruacyjnego doświadcza. Warto wspomnieć, że ubóstwo menstruacyjne nie jest spowodowane jedynie brakiem środków potrzebnych do zakupu artykułów higienicznych, niezbędnych podczas menstruacji, ale przede wszystkim jest brakiem odpowiedniej edukacji. Dodatkowo nie wiemy tak naprawdę, jak dużej części społeczeństwa ten problem dotyka. Jest bardzo mało badań, które potwierdzają jego skalę.

Projekt otrzymał Mecenat Miasta Szczecin. Szafki, po zakończeniu działań projektu, zostaną przekazane pod opiekę Fundacji Akcja Menstruacja.

(gan)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

moher
2021-04-15 17:37:27
do A - prezerwatywy - a ja przyjdę ze szpileczką :-)
Brawo dziewczyny
2021-04-14 18:00:38
Sama niestety byłam kiedyś w takiej sytuacji, pomimo pracy zarobkowej, że po uregulowaniu wszystkich rachunków w pewnym okresie miesiąca nie było mnie stać nie tylko na środki higieniczne, ale również na chleb. Super akcja, oby takich więcej!
@Polecam
2021-04-14 12:58:41
Polecam wziąć się do pracy. Będzie i na chleb i na podpaski.
@nie polecam
2021-04-14 12:23:49
..że młode osoby angażują się w cokolwiek....No właśnie o to chodzi żeby nie w "cokolwiek" tylko w to co ma sens i potrzebę a nie ideologiczne przesłanie. Skoro stać na tatuaże, smartfony i kolczyki w nosach to trzeba też zaoszczędzić 3 złote także na inne potrzeby. Na dropsy i na podpaski. Dodatkowe jest 500+ i szkolna wyprawka i to zlikwidowało biedę w polskich rodzinach którą zafundował ultraliberalizm.Trzeba uczyć samodzielności młodzież i do tego potrzebna jest rodzina. Rodzina wie i matka wie co potrzebuje córka.Jesli nie wie to to jest patologia i tu potrzeba MOPR
Do, A - Prezerwatywy
2021-04-14 12:02:20
Jak tylko ktoś zaangażuje się i postanowi tego typu akcję zorganizować. Jest pomysł proszę działać. Szafki z prezerwatywami same się nie postawią. Do dzieła. Będę wspierać.
A, A - Prezerwatywy
2021-04-14 11:16:26
A w imie Rowno - Uprawnienia... gdzie i kiedy beda DARMOWE Prezerwatywy dla mezczyzn... gdyz Faceci musza tez je Kupic ?/!!
Polecam
2021-04-14 10:05:31
Polecam przed wpisaniem komentarza poczytać o fundacji Akcja Menstruacja. Z jej działalności wynika że zapotrzebowanie jest. Dzięki tym szafkom wiele osób nie będzie musiało wybierać co kupić podpaski czy chleb. A samo to że młode osoby angażują się w cokolwiek warte jest uwagi. Czyńmy dobro.
Anonim
2021-04-14 09:52:13
Fajna akcja. Każda postać pomocy jest warta uwagi. Warto robić dobre rzeczy.
Do Pk
2021-04-14 09:21:53
Mieć inne zdanie to nie znaczy szkodzić. W komentarzach są - także uzasadnione - głosy krytyczne, a nie hejt. Ja też jestem zdania, że w tej akcji ideologią góruje nad realnym wspieraniem prawdziwych potrzeb ludzi ubogich, a nie tylko tych "menstruacyjnych".
Pk
2021-04-13 23:59:34
Do hejterów poniżej. Nie chcesz pomagać to nie ale postaraj się nie szkodzić.
Mm
2021-04-13 23:52:38
Wreszcie w Szczecinie. Tego typu szafki są już w wielu miastach Polski a u nas nawet o tym nie było słychać. Fajnie że są młode osoby które chcą się angażować w akcje na cele społeczne. Niestety jak widać poniżej Polak specjalista od krytyki. Mam jednak nadzieję że to mniejszość.
KO-lejne punkty...
2021-04-13 22:06:50
Rozprzestrzeniania sie Covida i innych Chorob... oraz po-zatruwania Naiwnych... !!!
Jola
2021-04-13 20:16:15
Ta ideologiczna akcja spotkała się z powszechną krytyką.To polityczna akcja robienia wody z mózgu.Po pierwsze dane o ubóstwie menstruacyjnym pochodzą z 2014 roku czyli sprzed wyjścia z ubóstwa calych segmentówi społecznych. Po drugie badania wspierala fundacja Kulczyka.A w Polsce mieliśmy i mamy drogie autostrady Może zamiast wystawiać parę podpasek za 2 zł przeznaczyć częsć wpłyqow z opłat na wsparcie w obszarze podpasek??
Kk
2021-04-13 19:32:24
Podajcie jakiegoś linka gdzie szukać grupy albo niech wystawia może w galeriach jakieś punkty żeby można było wrzucać potrzebne artykuły do szafek
Simca
2021-04-13 18:53:12
Szlachetna ale dziwaczna akcja. Ubóstwo to ubóstwo, dlaczego mensteuacyjne? Skoro kogoś nie stać na środki higieny, tzn że jest po prostu ubogi, a nie ubogi menstruacyjnie, bo nie stać go także na inne artykuły pierwszej potrzeby. Poza tym lepiej żeby tego typu środki dostarczała potrzebującym opieką społeczna, bo inaczej mogą je odbierać osoby które nie potrzebują wsparcia. Mam wrażenie ze takie akcje niekiedy się wymyśla dla samej akcji, zwłaszcza pod taką politycznie poprawną nazwą.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA